Türkiye’ye 100 milyar dolarlık yatırım planı olduğu ile geleceği ifade edilen Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan’ın bugünkü ziyareti öncesi Birleşik Arap Emirlikleri’nden yeni bir açıklama geldi.

BAE Ekonomi Bakanı Abdullah bin Tuk el-Mari, ülkesi ile Türkiye arasında güçlenmeye devam eden ekonomik ilişkilerin, farklı alanlarda yeni ortaklıklar kurma yönünde büyük fırsatlar sunduğunu açıkladı.

1 Dolar Ne Kadar Oldu! Merkez Bankasından Açıklama Geldi!

Bugun Dolar alis ve satis fiyati ne kadar oldu

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında yıllardır süren gerilimler ve yıpranan ilişkiler sonrasında bağların tekrar kurulması için yeni bir atılım atılıyor. BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için bugün Türkiye’ye geliyor.

Bu ziyaret öncesinde BAE Ekonomi Bakanı Abdullah bin Tuk el-Mari, Dubai’de düzenlenen Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri Karma Ekonomik Komisyonu toplantısının ardından Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

FIRSATLARA DİKKAT ÇEKTİ

BAE ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlenerek devam ettiğini söyleyen Mari, bunun ticaret ve yatırım başta olmak üzere çeşitli sektörlerdeki farklı alanlarda yeni ortaklıklar oluşturma yönünde büyük fırsatlar sunduğuna dikkati çekti.

“YENİ DÖNEM BAŞLIYOR”

Türkiye ile BAE’nin ekonomi, ticaret ve yatırımın hemen hemen tüm alanlarında güçlü ortaklıklarla birbirine bağlı olduğunu aktaran Mari, “Bugün de iki ülke arasında sürdürülebilir ekonomik ortaklıkta yeni bir dönem başlatıyoruz.” dedi.

TÜRKİYE’YE 100 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM PLANI

WAM’ın haberine göre, BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sani ez-Zuyudi ve Bakan Muş’un katılımıyla gerçekleştirien Türkiye-BAE Karma Ekonomik Komisyonu toplantısında, iki ülke arasında petrol dışındaki ticareti çeşitlendirme ve ticaret hacmini artırmaya yönelik bir çalışma planı üzerinde mutabakat sağlandı.

BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zuyudi, iki ülkenin stratejik konumuna dikkati çekerek, Türk ürünlerinin Orta Doğu, Asya ve Afrika ülkelerine ulaşması açısından BAE’nin köprü görevi görebileceği gibi BAE ürünlerinin de Avrupa ve bazı Asya ülkelerine ulaşması yönünde Türkiye’nin önemli bir pazar olduğuna işaret etti.

Zuyudi, ülkesindeki ekonomik gelişmelere ve projelere dikkati çekerek, Türk firmalarına bu gelişmelerden yararlanmaları çağrısında bulundu.Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle yarın Türkiye’ye resmi ziyarette bulunması bekleniyor. İngilizler, Nahyan’ın Türkiye’ye 100 milyar dolar yatırım yapacağını yazdı.

[PARA KAZANDIRAN] UYGUMALAR AYLIK 10.BİN TL  İÇİN TIKLAYIN…

DOLAR NE KADAR?

Yeni güne 12.68 ile başlayan dolar 16.08 sularında 11.79 seviyelerine geldi .

EURO NE KADAR?

 Euro saat 11.28 itibarıyla 14.47 lira seviyesinde başlayan Euro 16.08 sularında 13.21 seviyelerine geldi.

[EN İYİ BORSA] UYGULAMASI İÇİN TIKLAYIN…

STERLİN NE KADAR?

Sterlin saat 11.28 itibarıyla 17.22 lira seviyesinden 15.84 seviyelerine geldi.

Altın Fiyatları

2021 YILINDA ALINAN FAİZ KARARLARI

Merkez Bankası, dün akşam Türkiye piyasaları kapandıktan sonra döviz kurlarındaki aşırı oynaklığa ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Merkez Bankası’nın uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü olmadığı belirtilirken şöyle denildi:

“Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir.

Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur.”

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?… Lütfen yorumlarda görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın. Dolar daha da artar mı?..


Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 1 hafta önce

dolar da artış devam edecek gibi duruyor