Yüz binlerce öğrenci neredeyse bu habere odaklanmış durumda. Bilindiği üzere Covid-19 salgını sebebi ile üniversiteler uzaktan eğitim kapsamında devam ediyor. Öğrenciler ise yüz yüze eğitimin hayalini kuruyor. Bu konuda hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de YÖK Başkanı önemli açıklamalar da bulundu. Peki, 1 Kasım’da üniversiteler açılacak mı? Üniversitelerde yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? detaylarına bakalım.

Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlayacak?

Universitelerde yuz yuze egitim ne zaman baslayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında,”En kısa sürede diğer eğitim öğretim kademelerinde olduğu gibi yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedefliyoruz.” açıklamasını yaptı.

1 Kasım’da Üniversiteler Açılacak Mı?

1 Kasım'da Üniversiteler Açılacak Mı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından tüm gözler üniversitelerin açılış tarihine çevrildi. YÖK tarafından ise bir açıklama yapılması bekleniyor fakat henüz resmi bir açıklama gelmedi.

YÖK Üniversitede Koronavirüs Tedbirlerine Yönelik Hijyen Kriterlerini Belirledi

coronavirus universite

Yükseköğretim Kurulu ve Türk Standardları Enstitüsü iş birliğiyle kapsamında koronavirüs salgını ile mücadelede, üniversite yerleşkelerinde sağlıklı ve temiz ortamların oluşturulması, hijyen koşullarının sağlanması için “Küresel Salgın Bağlamında Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi Kılavuzu” belirlendi.

TSE ve YÖK arasında, koronavirüs salgını ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında yükseköğretim kurumlarının yerleşkelerinde sağlıklı ve temiz ortamların geliştirilmesine yönelik tedbirleri içeren genel standartları belirlemek maksadıyla geçen ay içerisinde bir iş birliği protokolü imzalanmıştı.

Temiz ortamların geliştirilmesi, hijyen koşullarının sağlanması ile hazırlandı

universitede temizlik

YÖK Başkanı Saraç, kılavuzun takdim bölümünde kaleme aldığı yazıda, TSE ile yürütülecek çalışmaların ilki olan kılavuzun, küresel koronavirüs salgını ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında, yükseköğretim kurumlarında sağlıklı ve temiz ortamların geliştirilmesi, hijyen koşullarının sağlanması, enfeksiyon kontrol önlemlerinin uygulanması ve takibi için gerekli altyapının geliştirilmesine katkı sağlamak ve genel standartları belirlemek amacıyla hazırlandığını anlattı.

Saraç, “Üniversitelerin salgın sürecinde eğitim ve öğretim faaliyetleri ile araştırmalarına ve topluma hizmet faaliyetlerine devam edebilmesi için güvenli kampüs ortamlarını sağlamaları önemlidir. Kılavuz bu bağlamda bir başvuru kaynağı olmak üzere hazırlanmıştır.

Bununla birlikte salgının dinamik bir süreç olduğu göz önünde bulundurulduğunda, Yükseköğretim Kurulu ile ilgili bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar ile yerel otoritelerin kararları da yakinen takip edilmelidir.” açıklamalarında bulundu.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!