1 Milyon Dolar Ödüllü 160 Yıllık Matematik Problemi Çözüldü

Ana Sayfa Bilim 1 Milyon Dolar Ödüllü 160 Yıllık Matematik Problemi Çözüldü
  Dünyanın en ünlü matematikçilerinden biri, 160 yıllık Riemann hipotezini geçtiğimiz Pazartesi günü bir konferansta nasıl çözdüğünü gösterdi ve çözümünün teyit edilmesi durumunda kendisine ödül olarak 1 milyon ABD Doları verilecek.

Matematik Problemi Çözüldü
Sir Michael Atiyah

Hipotezi çözmek için, her bir asal sayının bir sonraki değer için nasıl oluşabileceğinin tahmin edilebilmesi gerekiyor.

Michael Atiyah adlı ünlü bir matematikçi bu probleme getirdiği bir çözüm olduğunu öne sürdü ve bu çözüm ile ilgili tüm detayları, ödülü verecek olan Clay Matematik Enstitüsüne sundu.

Aityah’ın çözümünün diğer matematikçiler tarafından kontrol edilmesi ve tüm diğer benzer problemlere de çözüm getirebilmiş olması gerekiyor. Şayet diğer matematikçilerden de onay alıysa, Atiyah’ın çözümü bir çok bilimsel dergide yayınlanacak ve ödül kendisine teslim edilecek.

Riemann hipotezi, çözülmesine imkansız gözüyle bakılan ve onlarca yıldır çözümü için ödüller vaat edilen bir matematiksel problemdir.

Riemann hipotezi nedir ve Atiyah bunu nasıl çözdü?

Riemann hipotezi ilk olarak 1859’da Bernhard Riemann tarafından ortaya atılmıştır.
Asal sayılarla ilgili eski bir soruyu çözmeye çalışır (Asal sayılar sadece kendilerine ve 1’e bölünen sayılardır). Hipotez, asal sayıların dağılımının rastgele olamayacağını, bu dağılımın Riemann zeta denklemi adı verilen bir matematiksel düzene göre olduğunu öne sürer.

10.000.000.000.000 asal sayı bilgisayar ortamında kontrol edilmiş ve denklem ile uyumludur, ancak tüm asal sayıların bu kalıba uyduğuna dair bir kanıt yoktur. Bu yüzden Riemann hipotezi olarak adlandırılmıştır. Bilindiği üzere hipotezler, çalışan ancak ispat edilemeyen yöntemlerdir.

Sonuç olarak 1 milyon dolarlık ödül, denklemin tüm asal sayılara uygulandığını ispatlayabilecek birine verilecek.

Matematik Problemi Çözüldü
Riemann Hipotezi

Atiyah yaptığı açıklamada problemi çözerken, John von Neumann ve Friedrich Hirzebruch adlı geçmişte yaşamış iki bilim adamının bazı çalışmalarının problemi çözme yolunda kendisine yardımcı olduğunu aktardı.

Ünlü matematikçilerden olan Keith Devlin 1998 yılında yapılan bir röportaj esnasında kendisine yönetilen “ Matematik alanındaki en komplike ve çözülmesi en güç problem nedir? “ sorusuna şu cevabı vermiştir.

“ Matematik ile gerçekten ilgisi olan herkes bu sorunun cevabının Riemann Hipotezi olduğunu bilir. “

Atiyah adlı ünlü matematik uzmanı, Londra Matematik Derneği genel başkanıdır ve Kraliyet

Matematik Topluğu’nun geçmişteki yöneticisidir.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/top-mathematician-sir-michael-atiyah-solved-a-160-year-old-1-million-maths-problem-riemann-hypothesis

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir