Bakanlık geçen gün müjdeyi duyurmuştu. Bilindiği üzere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık geçtiğimiz günlerde “2 milyonu aşkın haneye, hane başı 1100 lira ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ödemesi gerçekleştireceğiz.” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Peki, 1100 TL yardım parası ne zaman yatar? İşte hane başı 1100 TL pandemi sosyal yardım parası ödenme tarihi detaylarına bakalım.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık 2 milyonu aşkın haneye yapılacak olan destek ödemesi ile ilgili önemli bir açıklama yapmıştı. Bakan Yanık, yaşlı ve engelli aylığı ödemelerinin de Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı kapsamında yapılacağını açıkladı. Peki 1100 TL yardım parası ne zaman yatar?

1100 TL YARDIM PARASI NE ZAMAN YATAR?

1100 TL Sosyal Yardim Parasi Ne Zaman Yatar

Pandemi sosyal yardım ödemesiyle ilgili yapılan açıklamalara göre yeni bin yüz liralık desteğe düzenli geliri olmayanlar, günlük yevmiye ile çalışırken işsiz kalıp gelirinden olanlar başvurabilecek. Her evden yalnızca bir kişinin başvurması yeterli olacak.

“Sosyal Yardım Sorgula”

HANE BAŞI 1100 TL SOSYAL YARDIM NE ZAMAN ÖDENECEK?

1100 TL Pandemi Sosyal Destek Parasi Odenme Tarihi

Bu destekten düzenli geliri olan memurlar, emekliler, kamu işçileri, işsizlik ve kısa çalışma ödeneği alanlar yararlanamayacak. Daha önce bin liralık destekten yararlanmış olanlar da başvuruda bulunamayacak. İlk defa destekten yararlananlar başvuru yapabilecek.

Kimler Yararlanamaz

  • Memurlar,
  • Emekliler,
  • Kamu işçileri,
  • İşsizlik ve kısa çalışma ödeneği alanlar yararlanamayacak

1100 TL SOSYAL YARDIM ŞARTLARI NELER?

Başvuranlara ‘Aylık toplam geliriniz ne kadar?’ ‘Çalışıyor musunuz? Çalışıyorsanız işyerindeki durumunuz nedir? (ücretli, yevmiye, aile şirketi vs)’,

‘Kiracı mısınız? Kiranız ne kadar?’, ‘Su, elektrik ve doğalgaz faturanız kaç lira?’ gibi sorular sorulacak.

1100 TL YARDIM ÖDEMELERİ NEREDEN YAPILIYOR?

1100 TL pandemi yardım başvuru işlemi sırasında IBAN bilgilerini başvuru formuna ekleyen vatandaşların ödemeleri hesaplarına yapılacak. IBAN bilgisini girmeyen vatandaşlara ise ödemeler PTT aracılığıyla yapılacak.

Hem banka hesap bilgisi bulunmayan, hem de PTT kart kullanmayan vatandaşların ise destek ödemeleri, Ramazan Bayramı’na kadar konutlarına teslim edilmiş olacak.

2 MİLYON HANE YARARLANACAK

2 milyonu aşkın haneye 1100 lira ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ödemesi yapılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, tam kapanma dönemi için ihtiyaç sahibi 2 milyonu aşkın haneye, 1100 lira tutarında Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı ödemesi gerçekleştirileceğini bildirdi.

BAŞVURULAR HAKKINDA BİLGİ

Söz konusu yardım programının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca (SYDV) salgın nedeniyle dönemsel ihtiyaç sahibi olduğu değerlendirilen hanelere yönelik, başvuruya gerek olmaksızın yapılacağını aktaran Yanık, şunları kaydetti:

“Bir önceki Sosyal Destek Programımızın başvurularını e-Devlet üzerinden almıştık. Daha önce e-Devlet üzerinden başvurmuş ve ihtiyaç sahibi olduğu SYDV’lerimiz tarafından tespit edilmiş 2 milyonu aşkın haneye, hane başı 1100 lira tutarında ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ödemesi gerçekleştireceğiz.”

Aynı dönemde ödemeleri gerçekleştirilen 2022 sayılı Kanun kapsamındaki yaşlı ve engelli aylıklarının da Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı ödemeleri ile birlikte yapılacağını bildiren Yanık, Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı hak sahipliği durumunun, e-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının “Sosyal Yardım Sorgula” başlıklı bölümünden kontrol edilebileceğini anımsattı.

RAMAZAN ÖNCESİ ÖDEME

Hem banka hesap bilgisi bulunmayan, hem de PTT kart kullanmayan kişilerin ise destek ödemeleri, Ramazan Bayramı’na kadar konutlarına teslim edilecek.

İLAVE KAYNAK

Bakanlık, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca destek olunan diğer hanelere desteğin devamı için ayrıca 183 milyon lira ilave kaynak aktarımında bulunacak.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!