Bir dönemin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. 2017 kpss sonuçları açıklandı. İlk olarak herkesin aldığı puanlar hayırlı uğurlu olsun tüm kpss çalışanlarına da geçmiş olsun zor bir süreci geride bıraktık inşallah çalışmalarımızın karşılığını alırız.

2017 Kpss Sonuçları Açıklandı

Bu süreçte ve bundan sonraki süreçte neler olabilecek nacizane açıklamaya çalışacağım. Daha önce de Kpss A grubu meslekleri ve tavsiyeleri yazımızda sizleri bilgilendirmeye çalışmıştım.

Gerçek şu ki  puanlar geçen seneye göre herkesin beklediğinden  4 -5 puan düşük geldi. Bu noktada da sıralamalar ciddi bir şekilde önem kazandı. Bu arada 2016 yılı sınavlarının 1 yıl geçerli olması nedeniyle herkesin puanı sıfırlandı ve buda  alımların 2017 puanıyla yapılması anlamına geliyor.

-Bu yıl yapılacak olan  GUY’un puanları 70 bandına kadar düşebilir. Sıralaması 9000 ve 10.000’lerde olanların şansı çok yüksek. İli çok iyi belirlemek gerekecek.

-Çoğu öğrencinin puan türü hesaplanmadı. Şöyle ki 1 net kuralına takıldılar veya eksi nete düşenler puanları hesaplanmadı. Yani hukuku veya maliye çok iyi olan ama muhasebesi çok kötü olan birinin yada muhasebede 1 net çıkaramayan p35, p48 gibi önemli puan türleri açıklanmadı.

Örnek Olarak :

2017 KPSS Sonuçları Açıklandı !İşte Merak Edilenler

 

-Gelelim iktisat sorularına, o kadar itiraz etmemize rağmen sadece 3 soruda sonuç elde edebildik.

*Tahvil Sorusu* İkinci dünya savaşı sorusu dönem belirli değil *Esnek hızlandıran sorusu

Not: İkame esnekliği ve 70 kuralını iptal etmemişler.

-Guy puanı eskiden P 35‘ten alırken artık P 48‘den alım yapacağı düşünülmektedir. Sgk, il göç, mhuy gibi kurumların sistemi değiştiği için hangi puan türü ile alım yapacağı belirsizliğini korumakta.

-Genel yetenek ve genel kültür çok önemli bir pozisyona sahip oldu. Eğer bu puan türlerinden yüksek yapanlar varsa şansları bir kat daha arttı. Aslında gy-gk gizli kahramanda diyebiliriz.

Kaymakamlık

Bu sınav için ise kesinlikle motivasyonunuz üst düzeyde olsun; sonbaharda 100 kişilik kontenjan duyumu gelebilir. Çünkü açık olduğu aşikar ve bürokrasinin aksamaması için ilan verebilirler bu yüzden hazır ve nazır olmak gerekmektedir.

Bu süreçte de bilindiği gibi test usulünden yazılıya geçilmişti ve kaymakamlık sınavı iyice zorlaşmıştı ama sınava girdiğimizde ise sınavın o kadar zor olmadığını ve gerçekten hakkını vererek çalışanların sınavı kazanabileceği aşikardı. Kaymakamlıkta o kadar da zorlayan sorular yoktu belki bir iki tane insanları elemine edecek sorular vardı ama genel anlamda isteyen çalışan ve azim eden mutlaka kazanacaktır ama yine de hayırlısını dilemek lazım 😉

İdari Hakimlik

Bilindiği üzere artık neredeyse en çok alıma çıkan adli ve idari hakimlik oldu, bu koşullarda daha da fazla geleceği aşikar, bu mesleği hayal edenler için sürekli konular tekrar edilmeli ve bol bol sorular çözülmeli, ilan da geldiği anda hazır olmak gerekmektedir.

Ziraat Bankası Uzman Yardımcılığı

Bilindiği üzere çok kısa bir süre önce de Ziraat Bankası Uzman Yardımcılığı sınavı açıldı. Buradaki avantaj ise kpss den yeni çıkmış olmamız ve bu süreci de iyi kullanmamız gerekiyor. Bilgiler taze olduğundan dolayı daha önceden de yazmış olduğumuz kitap önerilerimiz ve Ziraat Bankası Uzman Yardımcılığı 2017 Kitap Önerileri Ve Mülakat Soruları ile konu ile detaylı bilgiler faydanıza olacaktır.

 

 

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!