2020 yılında tuhaf şeyler olmaya devam ediyor. Bizi sürekli sürprizler karşılıyor. Bu sefer ise Venüs’te yaşam izi olabileceğinden şüpheleniliyor. Şimdiden tartışmalar başladı. Venüs’te yaşam bulundu mu? detaylarına bakalım.

Bilindiği üzere Dünya’nın ikizi olarak bilinen Venüs’te yaşam izi bulunduğundan şüpheleniliyor. Dahası Kraliyet Astronomi Cemiyeti tarafından yapılacak olan açıklamada Venüs’ün atmosferinde fosfin keşfedildiği duyurusu yapılması bekleniyor.

Kraliyet Astronomi Cemiyeti, bugün Türkiye saati ile 18:00’de toplantı yapılacak. Bu arada Venüs atmosferinde yaşam bulunduğuna dair çok güçlü bir kanıt sunması bekleniyor.

Venüs’te Fosfin Bulunmasının Anlamı Nedir?

Fosfin varlığı astrobiyolog tarafından bir “biyolojik imza”, kısacası yaşamın olası varlığının bir göstergesi olarak görülüyor.

Fosfin gazının mikrobiyolojik ortamlarda oluştuğu bilinmektedir. Venüs atmosferinde mikrobiyolojik bir yaşamın bulunduğu anlamına gelebilir.

Bilindiği üzere keşif, Şili’deki Atacama teleskop dizisi ile Hawaii’deki James Clerk Maxwell teleskobu ile yapıldı.

Araştırmacılar arasında MIT , Manchester Üniversitesi ve Cardiff Üniversitesi’nden uzmanları var. Keşfin Venüs’ün yaşanabilir olduğu düşünülen atmosfer katmanlarında gerçekleştirilmiş olması bilim insanlarını daha heyecanlandırdı. Dahası Dünya’dakine benzer sıcaklık ve basınç değerleri olduğu ileri sürülüyor.

Fosfin Nedir?

Fosfin, phosphamine, hydrogenfosfid, phosphorated hydrogen, phosphorus trihydride adlarıyla da anılan ve PH3 formülüyle gösterilen bir tür kimyasal bileşiktir.

Fosfin, -88 santigrat derece kaynama noktasına sahiptir; yanıcı, renksiz ve zehirli bir gazdır. Diğer yandan Saf fosfin kokusuz olmakla birlikte, ofsubstituted fosfin ve diphosphane ( P2H4 ) bulunduran bileşikler, sarımsak veya çürük balık gibi son derece hoş olmayan bir kokuya sahiptir.

Uzun süreli dokunmalarda, görme yitimine yol açabilir. Son olarak ise insanda, soluk borusu bölgelerinde kronik hastalığa neden olabilir.

 

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!