Credit Suisse, 2021 yılı için altın fiyat tahminini ons başına 2,500 dolar seviyesine kadar yükseltti. Bankanın 2021 yılı için önceki fiyat tahmini ons başına 1,800 dolar seviyesindeydi. Diğer yandan Credit Suisse, altın fiyatlarını tarihi zirveye taşıyan etmenlerin oluşturduğu “kusursuz fırtına” kısmına dikkat çekerek, 2021 yılı için altın fiyat tahminini ons başına 2,500 dolara yükseltti.

2021 Yılında Altın Fiyatları Ne Olur?

Bankanın uzmanı Fahad Tariq, hazırladığı notta, “Zayıflayan dolar, düşen ABD Hazine tahvil faizleri ve yaygın enflasyon beklentileri, tümü birden, altındaki yükselişi destekleyecek” ifadelerini kullandı. Ayrıca mücevher için altın talebinin de destek sağlayacağını da cümlelerine ekledi.

Credit Suisse göre 2021 için önceki fiyat tahmini ons başına 1,800 dolar seviyesinde seyrediyordu. Diğer yandan altın fiyatlarında son günlerde görülen geri çekilmenin bir anlamda beklendiğini söyleyen Tariq, “Altın için orta vadeli görünümümüz yukarı yönlü kalmaya devam ediyor. Ayrıca ideal bir set oluşturduğu görülen makroekonomik faktörler bunu destekliyor” açıklamalarında bulundu.

Altın Fiyatları Neden Yükseliyor?

2021 Yılında Altın Fiyatları Ne Olur

Altın fiyatları neden yükseliyor noktasında aslında tek bir sebebe bağlamak doğru değil. Bilindiği üzere küresel manada krizler yaşanmaktadır. Bunlarda dalga dalga ülkelere gelmektedir. Yükselmesindeki temel etmenlere göz atalım.

1- SALGINDA İKİNCİ DALGA KORKUSU

Salgının üzerinden bir yıl bile geçmeden piyasaları alt üst etmeyi başardı. Koronavirüs çıktığı günden bu yana yüzbinlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Dahası salgının yayılmasını önlemek için ülkeler tedbirler alarak karantina başlattılar.

Karantinalar ise küresel bir krize dönüştü. Bu dönemde ise güvenli liman olarak altına hücum oldu. Salgınla fiyatı tavan yapan altın, ülkelerin yeni normalleşme adımları atmaya başlamasıyla bir adım değer kaybetse de de son günlerde artan vaka sayıları salgında ikinci dalga korkusu nüksetti. Ülkeler yeniden kısıtlamalara giderken altın fiyatları tekrar tavan yaptı.

2- ABD-ÇİN GERİLİMİ

Çin ve ABD arasındaki gerilimin yeniden yükselmeye başlaması altın fiyatlarını yukarı doğru harekete geçirdi. Dahası 2017 yılından itibaren devam eden ticaret hamlelerinde, son olarak iki ülkenin konsoloslukları kapatması ile yükseldi. Bu da yine altına yansıdı ve fiyat tavan yaptı.

3- ARTAN LİKİDİTE

Salgının küresel bazda ekonomilerde oluşturduğu izleri silmek için merkez bankları harekete geçti. Merkez bankaları faiz oranını sıfıra çekerken art arda büyük yardım paketleri açıklamaya başladı. Diğer yandan ise Avrupa Birliği (AB) liderlerinin Brüksel’de düzenlenen zirvenin ardından 750 milyar euro değerindekiKoronavirüsü onarım fonu’ üzerinde anlaşma sağlaması, altın fiyatlarında doping etkisi yarattı. Ayrıca salgının en çok etkilediği ülkelerden olan ABD’de alınan 3 trilyon dolarlık korona paketi kararı, altın fiyatlarının yükselmesinde etkili olan bir diğer sebep.

4- ZAYIFLAYAN DOLAR

Her ne kadar dolar/TL kuruna yansımasa da altın fiyatlarında yaşanan yükselişin bir diğer sebebi de son günlerde dolarda görülen değer kaybı. Dahası dünyada rezerv para konumunda olan doların değer kaybetmesi, yine altına olan yönelimi artırıyor.

UZMANLAR NE DİYOR

Küresel anlamda gelişmelere bakıldığında ve ülkelerin tekrar karantina süreçlerine dönmeye başladığını da hesaba katarsak önümüzdeki dönemde altın fiyatının yükselmeye devam edeceğe benziyor. Altın yine tarihi rekorları kırabilir. 2021 yılında Ons altın 2.300 dolar, Gram altın ise 500 lira seviyelerine yükselebilir.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!