MEB, salgın döneminde karne ve not sistemlerini belirledi. Koronavirüs salgını nedeni ile bu yıl karne heyecanı biraz buruk geçecek. Bilindiği üzere dersler ve sınavlar ile ilgili olarak ortada karışık bir durum vardır. Sınav olacak, karneler nasıl alınacak? İşte tüm detaylar.

22 Ocak’ta Karneler Alınacak!

karneler nasil alinacak

Salgın nedeni ile 31 Aralık’a kadar devam edecek olan uzaktan eğitim tarihi 22 Ocak 2021 tarihine ertelendi. Öğrenciler bu süreye kadar okullarda yüz yüze eğitim almayacak. Öğrenciler karnelerini 25 Ocak 2021’de alacak.

Nisan ayında yapılacak ara tatilin de eklenmesi ile yarıyıl tatili 3 hafta olacak. 2. dönem ise 15 Şubat 2021 tarihinde başlayacak. Peki, öğrencilerin karneleri nasıl düzenlenecek? Sınavlar nasıl yapılacak?

İlkokulda Sınav Olmayacak

Ilkokulda Sinav Olmayacak

1. 2. 3. ve 4. sınıflarda ders sınavları ilk dönem uygulanmayacak. Ayrıca karne notları ders etkinliklerine katılım, proje ve performans etkinliklerine göre belirlenecek.

Ortaokullar Tek Sınav

Ortaokullar Tek Sinav

Ortaokulda bir dersten bir sınav yüz yüze gerçekleştirilecek. Seyreltilmiş ve hijyen kurallarına uygun olarak yapılacak. Dahası sınav tarihi öğrencilere 1 hafta önceden duyurulacak. Sınavlar matematik ve Türkçe gibi temel derslerden olacak.

Notları Belirleyen Faktörler

Uzaktan eğitim ile geçen bir yarıyılın notlarını öğrencilerin derslere katılımı, proje ve ödev başarısı belirleyecek.

EBA’da Katılım Puanı Verilecek

Görsel sanatlar, beden eğitimi ile spor, müzik, teknoloji ve tasarım, temel dini bilgiler dersi, bilişim teknolojileri ve yazılım ile seçmeli derslerde sınav yapılmayacak. Bu derslerin dönem puanı, ders etkinliklerine katılım puanı ve varsa proje puanları ile oluşturulacak.

Öğrencilerin yüz yüze eğitim, canlı ders ve EBA TV takip ve ders etkinliklerine katılımlarına göre haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2, haftalık ders saati sayısı 2’den fazla olanlara ise 3 defa ders etkinliklerine katılım puanı verilecek.

Lisede Her Dersten Bir Sınav

Karne notları her bir derse ilişkin olarak bir sınav puanı ile performans çalışmalarının puanlarına göre verilecek. Diğer yandan ise her dersten bir sınav yüz yüze olacak. Günde 3 sınav hazırlanabilecek. Performans çalışmaları yüz yüze, çevrim içi veya e-posta gibi diğer elektronik ortamlarda yapılabilecek. Sınavlar gruplar halinde, okullarda gerçekleştirilecek.

Okullarda Yüz Yüze Sınavlar 4 Ocak’ta Başlayacak

Yüz yüze sınavlar 4 ile 22 Ocak tarihleri arasında yapılacak. Ayrıca telafi öğrencileri de bu tarihler arasında sınava girecek. Öğrenciler sınava kadar işlenen tüm konulardan sorumlu olacak. Sınavın içeriğini MEB değil, okulların kendileri belirleyecek.

Karne Notunu Belirleyen En Önemli Kriterlerden Biri Derse Katılım

Notlar öğrencilerin her dersten bir sınav puanı, bir performans çalışması ve derse hazırlık, devam, aktif katılım, örnek davranışları gibi ders içi katılımlarına ilişkin performans puanları ile belirlenecek. Derse katılım da performans puanı olarak işlenecek.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER