Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı tatiliyle ilgili soruya “Şu anda onunla ilgili arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Tatil süreci sanki 10 ile 9 gibi bu arada dolaşıyor. Bunu millete seslenişte duyuracağım.” şeklinde yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli ziyaretle bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi. Cumhurbaşkanı, kentteki programı kapsamında 7 Aralık 2015’te PKK’lı teröristlerin yaktığı Osmanlı Dönemi’nin ilk eserlerinden olan, tarihi Sur ilçesindeki Kurşunlu Camii’nde cuma namazını kıldı. Namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’ı inşa ettiklerini söyledi.

Kurşunlu Camii’nin gazi cami olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün gazi camimizde cuma namazını kılmamızın bahtiyarlığı içerisindeyiz. Biliyorsunuz bu PKK terör örgütü bu mescidimizi, bu camimizi kurşunlamış ve burayı bir harabe haline getirmişti.

Kurşunlu Camisi tarihi özeliliğiyle gerçekten bu şehrimizin, bu beldemizin adeta bir tacıydı. Uzun bir aradan sonra tekrar cuma namazının kılmanın bahtiyarlığı içerisindeyiz. Bu bölge malum aynı zamanda sur içi olarak güzellikleri görüyorsunuz.

Bir taraftan surlar yeniden inşa ediliyor, öbür taraftan konutlarımız yerel mimariyle inşa ediliyor. Bir an önce bunlar bitirilip inşallah sahiplerine teslim edilecek. Bir başka Diyarbakır inşa ediyoruz. Çok çok güzelleştirilirmiş bir Diyarbakır’ı inşa ediyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın burada önemli bir gayreti var. Kısa zamanda bunları bitirip sahiplerine teslim edeceğiz” dedi.

AŞILAMADA DİYARBAKIR’DA BİRAZ SIKINTIMIZ VAR”

Koranavirüsle mücadelede aşılama çalışmalarına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’da aşıya yönelik isteksizliği gidermek için çalışma yürütüleceğini ifade etti. Alman Biontech firmasının CEO’su ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin ile eşinin Türkiye’ye geleceğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

Her şeyden önce şu an da aşılama 58 milyonu aşmış vaziyetteyiz. Aşılamada kademe sistemi ayrıca yaş gruplarına göre getiriyoruz. Biontech gelen bir miktar aşı var, aynı şekilde Sinovac’tan da bir miktar aşı geldi, geliyor.

Bütün bunlarla beraber en yakın zamanda Uğur Bey ve eşi misafirimiz olacak. Biontech çok daha seri bir adımın atmasını yakalayacağız. Diyarbakır’da şu an aşılamadaki bu isteksizliği de ne yapıp yapıp gidereceğiz.

Vatandaşlarımızı aşı olma noktasında batı illerinde nasıl oluyorsa ben, Diyarbakır’da aşının süratle aşılanmanın olacağına inanıyorum. Çünkü ne kadar aşıyı burada teşvik edersek, ne kadar aşıyı rağbetle kabullenirsek burada da kovid olayı daha da azalacaktır. Şu anda oranla Diyarbakır’da biraz sıkıntımız var. Ama ben bunu aşacağımıza inanıyorum. Çünkü Orta Anadolu’da, batıda oran gayet olumlu gelişiyor.”

KURBAN BAYRAMI TATİLİ

Gazetecilerin Kurban Bayramı’nın kaç gün olacağı sorunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kararı millete seslenişte duyuracağını belirterek, “Kurban Bayramı tatiliyle ilgili arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar. Tatil süreci sanki 10 ile 9 gün gibi dolaşıyor. Ama bunu millete seslenişte halkıma duyuracağım” diye konuştu.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER