300 Metre Uzunluğunda Örümcek Ağı Bulundu

Ana Sayfa Bilim 300 Metre Uzunluğunda Örümcek Ağı Bulundu
  Hemen hemen hepimiz böcek kelimesini duyduğumuz anda bile bir tiksinti, korku duyarız. Ancak özellikle örümcek fobisi (Araknafobia) diye adlandırılan bir hastalık da var. Şayet böceklerden, özellikle de örümceklerden korkuyorsanız, bu yazı site bir kabus gibi gelebilir. Çünkü Yunanistan’ın batı bölgesinde 300 metre uzunluğunda bir örümcek ağı bulundu.

Aşağıdaki izleyeceğiniz videodan göreceğiniz üzere bahsi geçen ağ, sahilden tutun da lagün ağaçlarına kadar her şeyin üzerini kaplamış durumda.

300 metre genişliğindeki örümcek ağının Tetragnatha adı verilen bir tür tarafından yapıldığı düşünülüyor.

örümcek ağı

Bu örümcek türüne Avrupa ve ABD dahil olmak üzere dünyanın bir çok yerinde rastlanabiliyor. Genellikle tatlı su kıyılarında yaşıyorlar ve ağlarını da bu alanların etrafına inşa ediyorlar. Ayrıca su ortamına oldukça adapte olan bu türün, su üzerinde yürüyebildiği de bilinenler arasında.

İçinizden “ acaba bir anda kaç insanı öldürebilecek kadar zehir salgılayabilir “ dediğinizi duyar gibiyiz. Merak etmeyin, bu tür tamamen zehirsizdir. Hatta YouTube üzerinde bu tür örümcekleri eline alıp tanıtan kullanıcıların vidolarına bile denk gelebilirsiniz.

Yunan haber sitesi Newsit.gr sitesine açıklamalarda bulunan Democritus Üniversitesi öğretim üyesi, moleküler biyolog Maria Chatzaki, “ Bu örümcekler kesinlikle insan türü için bir tehlike teşkil etmiyor. Ayrıca bu örümceklerin yaşıyor olması ve ağlarını inşa ediyor olması da çevre florasına zarar veremez “

Ayrıca çiftleşme döneminden sonra bu türün dönemlik olarak öldüğü de biliniyor. Bu yaşanan, uzun ve geniş ağlar vakası için ilk değil.

2015 yılında, Texas Dallas’da aynı tür örümceğe ait bir futbol sahası büyüklüğüne eşit olan tek parça ağ yapısı görülmüştü.

Buraya kadar herşey anlaşılabilir ve güzel. Peki bu örümcekler neden bu denli geniş ağ yapıları inşa ediyorlar?

Chatzaki’ye göre bu durumun sebebi zamanlama ve oportünizm’den kaynaklanıyor.

“Bir hayvan türü bol miktarda gıda, yüksek sıcaklık ve yaşamı için gerekli nem oranını bulduğunda, geniş popülasyonlara yayılmak ve çoğalmak için tüm ideal şartlara sahiptir” diye açıklıyor.

Yani anlayacağınız, bazı ortamlar bu örümcek türü için gereksiz derecede ideal olabiliyor. Bu ideallik sonrasında ise örümceklerin sayısı hızla artmaya başlıyor. Sonuç olarak normal olan ağ örme işi, birden bire çok geniş alanlara yayılan yapıları ortaya çıkarıyor..

Ortada herhangi bir doğa olayı yok. Şüphesiz ki örümcekler delirmedi. Sadece keyfi olarak çoğaldıkları için böyle bir şey yapmaktalar.

Aslında Batı Yunan halkının bu örümceklere teşekkür etmesi gerekiyor. Çünkü bu örümceklerin en sevdiği besin sivrisinekler ve onlara ait larvalar. Böylece bu örümcekler yaşadıkları bölgece sivrisinek popülasyonunun dengede kalmasını sağlıyorlar.

Hiç şüphe yok ki halk elbette bu durumdan pek memnun değildir ancak yaşadıkları bölgeyi bir müddet daha bu ölçüsüz varlıklar ile paylaşmak durumundalar.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir