Yüksek lisans öğrencisi Lisa Piccirillo, 50 yıldır çözülemeyen matematik problemini bir hafta gibi kısa sürede çözdü

ABD’de doktora öğrencisi olan Lisa, 50 yıldır çözülemeyen matematik problemini, bir haftadan kısa sürede çözmeyi başardı. Dünyada ünlü olan matematik problemi Conway’in düğümü, çözülmesi zor bir işti. Matematikçiler 50 yıldan fazla çözülemeyen problemi bir türlü çözemiyorlardı.

50 Yıldır Çözülemeyen Matematik Sorusunu Çözdü!

50 yildir cozulemeyen soruyu cozdu

Lisa Piccirillo, Conway Düğümü‘ne kafayı taktığında Teksas Üniversitesi’nde doktora öğrenimi görüyordu. Bir gün üniversitedeki profesörü Cameron Gordon ile konuşurken, yaptığı hesaplamalarından bahsetti.

Conway Düğümü problemi, 1970 yılında İngiliz matematikçi John Horton Conway tarafından paylaşılmıştı. Lisa Piccirillo problemi ise 2018 yılında katıldığı panelde duyurdu.

Diğer yandan ise çoğu neden bu kadar heyecanlanmadığını merak ediyordu. Bu çok çılgınca bir şey olarak duyuruldu fakat Lisa’da o kadar heyecan yoktu. Prof. Gordon ise yaptığı açıklamada “Bunun ne kadar eski ve çok meşhur bir problem olduğunu bildiğini sanmıyorum” dedi.

Öğretim Üyeliği Görevi!

50 yıldır soruyu 1 hafta gibi çok kısa sürede çözen Lisa Piccirillo’nun çalışması Annals of Mathematics isimli dünyaca ünlü bilim dergisinde yayımlandı. Ayrıca problemi çözdükten sonra Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nde öğretim üyeliği görevine getirildi.

İspanya Matematik Bilimleri Enstitüsü’nün üyesi olan Javier Aramayona yaptığı açıklamada “Conway Düğümü problemi uzun yıllar çözülemedi, birçok üstün yetenekli matematikçi problemi çözmek için çok uğraştı ama şimdiye kadar çözen olmadı”dedi.

Conway’in Düğümü

50 yildir cozulemeyen soruyu cozdu lisa dugum

50 yıldır sorusu çözülemeyen John Horton Conway, nisan ayında korona virüs semptomları göstererek 82 yaşında vefat etti. Liverpool’da doğan akademisyen, Cambridge ve Princeton gibi dünyaca ünlü ve prestijli üniversitelerde çalışmıştı.

Diğer yandan Doktora öğrencisi, Conway’in dünyaca ünlü problemini kısa sürede nasıl çözmeyi başardı? Piccirillo, Conway probleminden daha az karmaşık olan ve “kardeş düğüm” diye bilinen benzer bir versiyonunu çözerek çok yaklaştı. Bunu yaptıktan sonra tamamen hedefini Conway’in Düğümü üzerine yoğunlaştırdı.

Quanta’ya açıklama yapan Piccirillo, ”Gündüz üzerinde çalışmadım, çünkü gerçek matematik olarak görmüyordum. Daha çok bir ev ödevim gibi bakıyordum ve ben de eve gidip, ödevimi yaptım” açıklamalarında bulundu.

Lisa Piccirillo Eğitim Hayatı 

lisa 50 yildir cozulemeyen matematik sorusunu cozdu

ABD’nin en ıssız eyaleti Maine’de doğan Piccirillo, Boston College okulunda matematik eğitimi gördü. 2013 yılında üniversite öğrencisiyken, Ulusal Bilim Vakfı’ndan kendini daha da geliştirmek için burs kazandı.

Piccrillo’nun hocalarından olan profesörlerinden Elisenda Grigbsy, Boston College gazetesine verdiği demeçte “Başladığında, düğüm teorisinde ve doğrusal cebirin ötesinde bir eğitimi yoktu” açıklamalarını yaptı.

Matematik Düğümü Nedir?

50 yildir cozulemeyen soruyu cozdu lisa

Matematik düğümleri, matematiğin topoloji ismi verilen alanın konusu olmaktadır. Temelinde topoloji çalışmaları; nesnelerin kırılmadan deforme olduklarında gerildiklerinde ve büküldüklerinde nasıl olacağını izliyor. Dahası düğüm teorisi de topolojinin bir koludur.

Hayatımızdan örnek verecek olursak, bir matematik düğümünün uçları birleşiyor. En basit düğümse halka şeklinde ve çözülemiyor fakat düğüm kendi üzerinden geçtiği yerler çoğaldıkça daha da karmaşık hale geliyor.

Seville Üniversitesi Matematik Enstitüsü’nden Marithania Silvero “Sezgisel fikir, bir ipi hayal etmek. Düğüm teorisi bu ip üzerindeki deformasyonlar üzerine çalışır. Bir başka deyişle, bu ipi nasıl gerebileceğimize, eğebileceğimize, katlayabileceğimize, eğebileceğimize, bakarız fakat bu ipi kesemeyiz. Bu yasaktır” diye anlatıyor.

Topolojinin bilimi ise bazı yerlerde uygulamalı olarak da kullanılıyor. Bilim adamları DNA moleküllerinin şekilleri ve ekonomi piyasalarının davranışları gibi sahalarda kullanıyorlar.


Kaynak : https://www.smithsonianmag.com/smart-news/graduate-student-untangles-decades-old-math-problem-180974978/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER