5G teknolojisi ne zaman çıkacak? Hangi Cihazlar 5G’ye sahip olacak?

Ana Sayfa Haber Teknoloji 5G teknolojisi ne zaman çıkacak? Hangi Cihazlar 5G’ye sahip olacak?
  90’lı yıllardan itibaren adeta gelişim konusunda kendini sürekli katlayan teknoloji dünyası bir yeniliğe daha hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Intel, dizüstü bilgisayarlar için geliştirdiği 5G bağlanma özelliğine sahip yonga setini birkaç bilgisayar üreticisinin üst düzey cihazlarında sunacağını duyurdu.

Artık kullandığımız bütün teknolojik aletler bir yana dursun kullandığımız beyaz eşyalar dahil olmak üzere hemen hemen bütün elektronik cihazlar bir internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Bunun son ve güzel örneklerinden biri Tesla marka araçlarda şirket tarafından sunulan 4G bağlantısı. ( Ülkemizde şuan için kullanılamıyor .)

İnternetin bu kadar önemli olduğu bir dönemde sürekli artan ihtiyaçların karşılanması için yeni teknolojilerin geliştirilmesi kaçınılmaz oluyor.

Aslında 5G teknolojisi sadece akıllı telefonları ilgilendiren bir konuydu. Lakin Intel’in “ Always Connected “ projesi kapsamında tüm cihazların 5G ağına bağlanması isteniliyor.  Intel 2019 yılında kullanıma sunacağı 5G mobil modemleri ilk olarak Microsoft, Dell, Lenovo ve HP gibi dizüstü kategorisinin liderlerine sunacak.

 

Peki, 5G ile hayatımıza neler değişecek?

Özellikle multimedya içerikleri ile ilgilenen kişiler başta olmak üzere, dosya indirme ve karşıya dosya yükleme işleri ile ilgili olan kişiler muazzam hızlarda istedikleri işi gerçekleştirebilecek.

Hangi cihazlar 5G teknolojisine sahip olacak?

Şuanda mobil iletişim konusunda yeni teknolojiler üreten Motorala, Huawei gibi şirketler senkronize çalışmalar yaparak 5G teknolojisini altında barındıracak çatı bir protokol geliştiriyorlar. Protokollerin belirlenmesi ile artık üreticiler mobil cihazlara bu teknolojiyi entegre edebilecekler. Apple, Samsung, Sony ve LG gibi dev firmalar ilk etapta amiral gemi modellerine bu teknolojiyi entegre edecekler.

5G’nin hızı ne kadar olacak?

Hâlihazırda 4G olarak adlandırılan LTE teknolojisi gayet güzel bir hız vadediyor. Lakin problem şu, 4G çoğu zaman teoride hesaplanan hızına ulaşamıyor. Ve bağlantıda kopma ve sıfırlanma durumlarına karşı çok hassas. Lakin 5G teknolojisi 4G’den yaklaşık olarak 10 kat daha hızlı olacak. Belki 5G’de de teoride hesaplanan hız elde edilemeyecek ama kesinlikle 4G’den çok daha hızlı bir bağlantı kullanıcıların hizmetinde olacak.

5G çıkınca diğer teknolojiler ne olacak?

5G teknolojisi kendinden önceki jenerasyonlar olan 4G ve 3G’ye olduğu şekilde destek verecek. 5G bağlantısı olmadığı zaman rahatlıkla 4G ve 3G teknolojisine geçebileceksiniz.

 

5G bağlantısı ne zaman çıkacak?

Ülkemiz için henüz kesin bir tarih verilmiş değil ama Türk Telekom’un 5G altyapısını kurmak için 2020 yılında çalışmalara başlayacağı gelen bilgiler arasında. Amerika Birleşik Devletlerinde ise 5G testleri için üç şehir pilot il olarak seçilmiş durumda.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir