5G’ye Ne Zaman Geçiş Yapılacak? 5G Nedir?

Ana Sayfa Haber İnternet 5G’ye Ne Zaman Geçiş Yapılacak? 5G Nedir?
  Teknolojik gelişmelerin kendisi kadar önemli olan bir şey daha var. Bu cihazların internet erişim hızları. 5G teknolojisi ile internete bağlanabilen cihazlar hız konusunda adeta çağ atlayacak gibi görünüyor. Peki 5G’ye ne zaman geçiş yapılacak? 5G hızı ne kadar? 5G teknolojisi nedir? Tüm bu soruların cevabı yazımızda..

Ülkemizin 5G geçiş sürecini yöneten kurum Tübitak. Toplamda 17 farklı yerli teknoloji şirketinin de destek verdiği bu süreçte amaç tamamen yerli ekipmanlar kullanmak. Böylece ileriki teknolojiler için zemin hazırlamak ve dışa bağımlılıktan kurtulmak da amaçlanıyor. 5G teknolojisinin öncüsü olan Tübitak bünyesinde tüm imzalar atıldı ve çalışmalar devam ediyor.

Türkiye 5G’ye ne zaman geçiş yapacak?

5G şuanda dünya üzerinde sadece deneme amaçlı olarak kullanılan bir sistem. Hiçbir sağlayıcı müşterilerine şuanda 5G erişim imkanı sağlayabilmiş değil.  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın açıklamasına göre Türkiye şuanda 5G’ye ilk geçiş yapmak isteyen ülke konumunda.5G’ye tam manası ile geçişin 2020 yılında olacağı ön görülüyor. Tabi bu konuda çalışmalar yapan tek ülke değiliz. Güney Kore’nin de Samsung’un desteği ile 5G konusunda bir hayli istekli olduğu biliniyor.

Sansung 5G Modem

Hatta Samsung geçtiğimiz aylarda Barcelona’da evlerde kullanılabilecek olan 5G modemlerin de tanıtımını yaptı. Bu tür modemlerin marka ve model sayıları elbette artacaktır. Ancak 5G’yi TV gibi cihazlarda kullanmak isteyen herkes bu tür modemleri edinecektir.

5G Nedir? 5G Ne Kadar Hızlı?

Teknoloji ile ilgilenen hemen hemen herkesin aklına gelmiştir bu soru: 5G nedir? Dünya ülkeleri geçtiğimiz yıllarda 4G’ye geçiş yapmıştı. Ülkemizde 5G’ye ne zaman geçiş yapılacak?Hatta bizim ülkemizde LTE adı da verilen bu teknoloji 4.5G olarak lanse edildi. 4G teknolojisi ile mobil erişim hızının ne derece arttığına şahitlik ettik. Öyle ki bazı noktalarda 150 mbps’ye varan hızlar elde edilebiliyor.

Video’da Verizon adlı sağlayıcının sunacağı 5G erişimi için bir test yapılmıştır. 750 mbps varan download ve upload hızları görülüyor. Bölgelere göre bu hızlar 10 gbps’ye kadar çıkabilmektedir.

5G, diğer adıyla 5. Nesil mobil erişim hizmetidir. 4G teknolojisinin (teoride) 10 katı kadar daha fazla hız vadediyor. Şuanda dünya üzerinde sadece Samsung tarafından laboratuvar ortamında test edilmiştir ve daha önce ulaşılamayan hız rekorları 5G ile elde edilmiştir.

5G ne kadar hızlı sorusunun cevabını ise bir örnek ile ifade etmek gerekirse, 200 GB büyüklüğünde bir oyunu sadece 8 dakikada indirebilmenizi sağlayacak. Bu şekilde son zamanlarda oldukça popüler olan internet TV ve medya platformlarının da kullanıcılara sunduğu kalite artmış olacak. Bu yazımızda 5G’ye ne zaman geçiş yapılacak? sorusuna BTK tarafından yapılan açıklamalara göre cevap vermeye çalıştık. Diğer teknolojik haberlerden ve gelişmelerden haberdar olmak için bizi takip edin!

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir