65 Yaş üstü seyahat izni nasıl alınır? E-devlet üzerinden rahatlıkla alabilirsiniz. Bilindiği üzere korona virüs neden ile bazı kısıtlamalar gelmektedir. Bunun en başında sokağa çıkma kısıtlaması özellikle büyükşehirler için ve 65 yaş üstü vatandaşlar için gelmektedir. Hatta bazen tamamen sokağa çıkma yasağı olmaktadır. Örneğin, bayramda da sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır. Tabi bazı istisnalar bulunmaktadır. 65 yaş üstü vatandaşlar seyahat izni alabilmektedir. Peki, 65 Yaş üstü seyahat izni nasıl alınır, e devlet üzerinden birlikte bakalım.

65 Yaş Üstü Seyahat İzni Nasıl Alınır? E Devlet Üzerinden

65 yaş üstü seyahat izni alabilmek için yapmanız gereken işlemler bulunmaktadır. Herhangi bir kamu kurumuna gitmeden direkt olarak alabilirsiniz.

1- İlk olarak E-Devlet sitesine giriş yapın veya kısaca https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru?yeni=basvuru Seyehat izin işlemleri sayfasına gidin.

65 Yas Ustu Seyahat İzni Nasil Alinir

2- Arama bölümüne Yol yazın ve ilk çıkan E-Başvuru( İçişleri Bakanlığı) tıklayın.

65 yas ustu sehir ici ulasim izni

3- Yeni Başvuru kısmına tıklayın.

65 yas ustu disari cikma izni nereden alinir

4- Başvuru Türü Seyahat izin işlemleri seçin ve Belge Türü 65 yaş üstü vatandaşlarımıza seyahat izin belgesi verilmesi seçin. Devam Et tıklayın.

65 yas ustu disari cikma izin belgesi nasil alinir

5- İletişim Adresini seçiyorsunuz, hangi ilçede iseniz orayı seçiyorsunuz, Standart başvuru metni kısmına Beraberindeki Yakınlarının T.C. Kimlik Numaraları, Doğum Tarihleri ve İsimleri (Varsa Eşiniz Hariç En Fazla 2 Kişi Refakatçi Olabilir. Refakatçiniz Gidiş Tarihinden Sonraki 3 Gün İçerisinde Tekrar Dönüş Yapabilir. Bu refakatçi bilgilerini giriyorsunuz. Seyahat belgesini alan kişiler ise gittikleri yerde en az 1 ay kalması gerekiyor. Daha sonra gideceğiz ili ve kaç gün kalacağınızı belirtiyorsunuz. Bilgileri girdikten sonra Başvur kısmına tıklayın.

65 Yas ustu seyahat izni nasil alinir e devlet

65 yaş üstü dışarı çıkma izin belgesi sonuç sorgulama ise yine E- devlet ana sayfasına girip yol yazın, E-Başvuru( İçişleri Bakanlığı) tıklayın. ekranda gözükecektir.

65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır?

65 yaş ve üzeri vatandaşlar; ‘‘Seyahat İzin Belgesi” taleplerini, 21 Mayıs Perşembe günü, saat 09.00’dan itibari ile elektronik ortamda E-Devlet, üzerinden yapabilecek. Ayrıca E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecekler.

Başvuru sırasında bazı bilgiler sorulacak. Başvuru yapan ve beraberindekilerin; korona virüs evde izolasyon sorgusunun yanında belirtilen hastalıklarının olup olmadığı sistem üzerinden sorulacak. Vatandaşların ve seyahat izni almak isteyenlerin belgeyi valilik, kaymakamlık yada herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmeden alabilecekler.

Seyahat izin belgesi başvuruları sistem üzerinden otomatik olarak incelenecek ve sonuçlandırılacak. Bu arada izin başvurusu kabul edilenlere sms yolu ile bilgilendirme yapılacak. Eğer sonuç olumlu olursa E-devlet üzerinden onay belgesini çıktısını alabilecekler.

65 Yaş Üstü İzin Belgesi Videolu Anlatım

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!