ABD’de büyük firmalar arasında olan ve biyoteknoloji üzerine hizmet veren Sorrento, coronavirüsün yayılmasını engelleyecek ve %100 olarak işe yarayacak olan antikorun bulunduğunu açıkladı.

Dünyada hemen hemen tüm ülkeleri etkileyen korona virüs salgını Pandemi için tüm ülkelerde tedaviyi bulmak için aşı çalışmaları yapılmaktadır. Pek çok ülkede, büyük çaplı özel şirketlerde hatta üniversitelerde bile çok kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Çok önemli haber ise ABD’li firma olan biyoteknoloji alanında hizmet veren Sorrento firmasından geldi.

ABD’li Firma Antikor Geliştirdiğini ve %100 Virüsü Engellediğini Buldu!

koronavirüse karsi antikor bulundu

Covid-19 hastalığında sebep olan SARS-CoV-2 virüsüne karşı %100 etkili olan antikor üretildiğini belirterek, laboratuvarda günlerce yapılan büyük testler sonucunda STI-1499 ismi verilen antikor sayesinde korona virüsün sağlıklı hücreleri etkilemeyeceğini belirtti. Cuma günü yapılan açıklamada Sorrento Şirketi”dört günlük inkübasyon süresi sonrası SARS-CoV-2’nin sağlıklı hücreleri enfekte etme ihtimali %100 oranında engellendi” açıklamasını yaptı. Ayrıca düşük antikor seviyesinde bile etkili olan STI-1499, ”antikor kokteylinde” kullanılması hedeflenmektedir.

Diğer yandan Terapötik şirketi Sorrento, Covid-19 pandemisine sebep olan SARS-CoV-2 tedavisinde müthiş bir adım olabilir dedi. Sorrento ayrıntıları cuma günü yayınlayarak, ”4 günlük inkübasyondan sonra sağlıklı hücrelerin SARS-CoV-2 virüs enfeksiyonunun% 100 inhibisyonunu” sağlayan antikor bulunduğunu ekledi.

ABD’li şirket yaptığı açıklamada, STI-1499, SARS-CoV-2 virüsü sivri suçlu proteiniyle hücrenin bulaşmasını engelliyor, yani aradaki bağlantıyı kesiyor böylecede virüs sağlıklık hücrelere bulaşmıyor.

Şirket İlacın Gerekli İzinler Alınması Halinde Tedavilerde Kullanılabileceğini Belirtti!

ABD’li firma, SARS-CoV-2 virüsünün etkisini yitirecek olan ona karşı bir antikor daha geliştirildiğini STI-1499’un tedavide kullanılabileceğini virüsün sağlıklı hücrelere bulaşmasını önlediğini ve bunun dünyada tek antikor olduğunu söyledi.

Sorrento firmasının hedeflerinin arasında STI-1499’un tek bir ilaçta kullanılması olduğunu belirtti. Firma, gerekli izinlerin alınması ile 1 milyon doz ilaç üretebileceklerini belirtti.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://techcrunch.com/2020/05/15/sorrento-finds-a-coronavirus-antibody-that-blocks-viral-infection-100-in-preclinical-lab-experiments/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!