ABD başkanı Donald Trump, ABD'deki şirketlerin Çin telefon üreticileri ile 15 Mayıs'a kadar iş yapmalarına izin veren lisansı genişlettiği duyurdu. Huwaei'de rahat bir nefes almış oldu.

Huawei, Mayıs 2019’da ulusal güvenlik endişeleri sebebi ile ABD hükümeti tarafından kara listeye alınmıştı. ABD Ticaret Bakanlığı, 5G ekipmanının büyük üreticisi olan şirket için Geçici Genel Lisans (TGL) uzatması verdi.

ABD, Huawei’nin Lisansını 15 Mayıs’a Kadar Uzattı!

huawei darbe

 

Huawei lisansının daha önce ise 1 Nisan’a kadar uzatılmıştı. ABD Ticaret Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, ”Huawe’nin Varlık Listesi’nde olmasına rağmen geçici lisansın ileride uzatılıp uzatılmayacağı konusunda ise kamuoyu araştırması yapıldığı” bildirildi.

Diğer yandan ise ABD Ticaret Bakanlığı bu girişi kamuya açık hale getirmek için lisansı 15 Mayıs’a kadar uzattı. ABD’de de yaşayan insanlar bu konu ile ilgili yorumlarını 10-25 Mart tarihleri arasında sunabilir.

ABD Ticaret Bakanlığı, Mayıs 2019’dan itibaren ilk Geçici Genel Lisansı ve üç defa uzatma ile yazılım ve teknoloji kaynaklarına geçmeleri için zaman tanımayı amaçladığını belirtti.

ABD Hükümeti Huawei Varlık Listesine Ekledi!

abd huawei lisansi uzatti

Geçici Genel Lisansı, 15 Mayıs’a kadar İhracat Yönetimi Düzenlemelerine tabi olan ögelerin Huawei teknolojileri şirketleri ve ABD dışındaki bağlı kuruluşlarına ihraç edilmesi ve devredilmesi ile ilgili işlemlere sınırlı ve özel katılım yetkisi vermektedir.

ABD hükümeti Huawei şirketinin, ”ABD’nin ulusal güvenliğine yada dış politikasına zarar vereceği riski taşıdığı” kanaatine varınca, Varlık Listesine eklenmiştir açıklaması yaptı.

Varlık Listesi Nedir?

ABD politikalarına ters düşen, güvenliği ihlal eden, aykırı faaliyetlerde bulunan devletlere ve şirketlere karşı uygulamış olduğu politikadır.


Kaynak : https://beebom.com/huawei-license-extended-may-15/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER