ABD Ordusu Ultra Küçük Diş Mikrofonu Tasarladı!

Ana Sayfa Haber ABD Ordusu Ultra Küçük Diş Mikrofonu Tasarladı!
  Bir çok yeni nesil askeri teknoloji hem hayranlık uyandırıyor hem de gelecekte neler olabileceği konusunda insanları biraz tereddütte bırakıp ürkütüyor. Bu yeni nesil teknolojik askeri ekipmanlara son olarak diş üzerine yerleştirilebilen ve tamamen kablosuz olarak çalışan yeni nesil bir mikrofon ve hoparlör kombinasyonu eklendi. Tamamen görünmez ve son derece işlevsel.

Diş Mikrofonu
Gelişmiş mikrofon, resimde de görüldüğü üzere arka dişler ile yanak arasına yerleştiriliyor..

Bu diş mikrofonu hiçbir vericiye ihtiyaç duymuyor. Herhangi bir arabirim kullanımına da gerek kalmıyor. Ağız içinde oluşan en düşük frekanslı sesler bile bu mikrofon tarafından algılanarak karşı tarafa iletilebiliyor. Karşı tarafın sesini ise kulak içerisindeki orta kemiği titreştirerek doğrudan beyne iletebiliyor.

Bu cihazın ileriki dönemde sadece askeri amaçlar ile değil standart bir kulaklık amacıyla da kullanılarak ticarileştirilmesi bekleniyor.

Mikrofonun tamamen ağız içinde izole edilmesi bir çok ortamda güvenle çalışmasını sağlar. Her türlü hava koşulu, su altı gibi zor şartlar bile bu kulaklığın mükemmelce çalışmasının önüne geçemiyor. Ayrıca kulaklığın dışardan görünmemesi ve tamamen eller serbest olarak kullanılabilmesi de büyük bir avantaj.

Diş Mikrofonu

Yenilikçi askeri ürünler ve teknolojiler geliştiren Sonitus Technologies, bu mikrofonu kullanılabilir hale getirip seri üretime geçmek için ABD savunma bakanlığından milyonlarca dolarlık bir destek fonu aldı. Bu mikrofonun sadece askeri amaçlarla değil aynı zamanda arama kurtarma ekipleri ve diğer acil müdahale kuruluşları tarafından da kullanılması bekleniyor.

Sonitus Technologies CEO’su Peter Hadrovic, “Sonitus Technologies’in, ülkemiz ordusunun iletişim ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve tamamen görünmez olacak bu son nesil teknoloji ekipmanını tasarlayıp üretecek olması bizim için son derece gurur verici “ diyor.

Bu teknolojinin sunacağı en büyük artılardan birisi ise şu. Askeri ekipmanların sahip oldukları teknolojiden çok sundukları ergonomi ve kullanım kolaylığı daha önemlidir. Bu mikrofon, cep bölmesinden telsizi çıkarıp konuşmaya çalışmanın meydana getireceği tüm zafiyetin önüne geçecektir.

Bu mikrofon tüm işlemi kendi başına yapamıyor. İletişim protokolü olarak Yakın Alan Manyetik İndüksiyonu (NFMI) adlı bir teknolojiyi kullanıyor. Bu teknoloji düşük frekanslı radyo dalgalarını veri iletimi için kullanır. Kısa mesafelerde kullanılabilir olsa da en büyük artısı güç tüketiminin çok düşük olmasıdır.

Ayrıca projenin mühendisleri, cep telefonlarında kullanılan gürültü önleme teknolojisinin bu mikrofon için de kullanılacağını söylüyorlar. Örneğin ortamda yer alan rüzgar sesleri, helikopter sesleri, silah sesleri gibi istenmeyen ses dalgaları karşı tarafa iletilmeyecek.

Seslerin duyulması için ise işitme cihazındakilere benzer bir teknoloji kullanılıyor. Sesler kulağa iletilmek için titreşimler haline dönüştürülüyor. Böylece düşük frekanslı seslerin bile net bir şekilde duyulabilmesi sağlanıyor.

Şuan prototipler test edilme aşamasında ve ilk izlenimler bu yeni nesil mikrofonun son derece işlevsel ve kullanışlı olduğu yönünde. Ancak yüksek sesin olduğu ortamlarda karşı tarafa ortam sesinin az da olsa iletildiği hatası bildirilmiş durumda.

İleriki süreçte bu yeni nesil mikrofonları akıllı telefonlarımız veya bilgisayarlarımız için kullanabilir miyiz bilmiyoruz. Ancak öyle görünüyor ki gelişmiş ülke orduları zamanla geleneksel bas-konuş telsizleri bir kenara bırakıp bu yeni mikrofon teknolojisine geçiş yapacaklar.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/military-has-tooth-mics-for-invisible-mouth-calls?perpetual=yes&limitstart=1

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir