ABD’de tarihinde 207 yıl sonra tarih tekerrür etti. ABD’de Başkan Donald Trump taraftarları, polis barikatını aşıp Kongre binasına girdi. ABD Kongresi, İngilizlerin 1814 yılındaki işgalinden bu yana ilk defa böyle bir zor kullanmaya tanık oldu.

ABD’de 200 Yıldan Sonra İlk İşgal Gerçekleşti

abd darbe isgal

ABD Kongresinde Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı ve 3 Kasım 2020’deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının resmileştiği Kongre oturumu sonrasında Başkan Donald Trump taraftarları, polis barikatını aşıp Kongre binasına girdi.

Diğer yandan ise kongredeki beklenmedik olaylar sebebiyle Seçiciler Kurulu Oylaması’nın onay oturumuna ara verilirken, oturuma başkanlık eden Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kongre üyeleri binadan çıkarıldı. Dahası Senato ve Temsilciler Meclisi salonlarına giren göstericiler arasında, silahlı bir kişinin olduğu ve içeri girmeye çalıştığına ilişkin görüntüler ortaya çıktı.

Savaş Dışında İlk Kez İşgal

abd isgal

ABD Kongresi, savaş dışında ilk defa böyle bir işgalle karşı karşıya kaldı. ABD Senatosunun internet sitesindeki bilgilere göre, Kongre binası en son ABD’nin bağımsızlığını kazanmasından 36 yıl sonra, 1812 ile 1814’te İngilizlerle yapılan savaş sırasında Washington işgal edildiğinde vandalizme uğramıştı.

İngiliz Askerleri Ateşe Vermişti

ingilizler abd isgali

İşgalci İngiliz birlikleri, 1814 yılında başkent Washington’a yürüdüğünde Kongrenin bulunduğu Capitol Hill binasını, başkanın rezidansı Beyaz Saray’ı ve başkentteki diğer simge yapıları ateşe vermişti.

Çıkan yangında başkentteki tüm kamu binaları yanarak yok olmuştu. Yağmur Kongre binasını kül olmaktan kurtarmıştı. Yangın en çok binanın ahşap döşemelerle kaplı ve Kongre Kütüphanesine ait kitapların, el yazmalarının bulunduğu Senato kanadına hasar vermişti.

Dönemin Başkanı James Madison, Kongrenin geçici olarak Blodgett’s Oteli’nde toplanmasına karar verdi. Bina harap olmasına rağmen yasama faaliyeti aksamadan devam etti. Daha sonra Kongre, 1819 yılında “Tuğla Capitol” adı verilen tuğladan yapılan bir binada geçici olarak ikamet etti. Senato ve Temsilciler Meclisi salonları yeniden inşa edildi. Kongre, aynı yerde hizmete devam etti.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER