ABD’deki Kaliforniya üniversitesi; okul sistemlerini kitleyen, hasta kayıt bilgilerini ele geçiren hackerlara 1.14 milyon dolar yaklaşık olarak (7 milyon 811 bin lira) ödediğini açıkladı.

Kaliforniya Üniversitesi ayrıca yaptığı açıklamada, 1 Haziran tarihinde üniversitenin Tıp Fakültesini direkt olarak hedef alan siber saldırı yaşandığını belirtti. Hackerlarların sınırlı sayıda sunucuya bulaştığını belirten okul yetkilileri, tam olarak 1.14 milyon dolar fidye ödediklerini belirttiler.

Kaliforniya Üniversitesi, net olarak nelerin nasıl etkilendiğinden emin olmasa da, yapılan siber saldırıda korona virüs araştırmalarını yada kampüs ağını etkilemediğini açıkladı. Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre üniversitede bulunan bilim insanları, sıtma ilaçlarının Covid-19 salgını üzerinde etkisi olup olmadığı konusunda ciddi çalışmalar yapıyor.

Yetkililer, Dijital Dolandırıcıların Covid-19 Üzerindeki Çalışmaları Etkilemediğini Açıkladı!

hacker saldirisi

Yetkililerin bu saldırıya karşı yaptığı derin açıklamada, ”Araştırmalarımız devam ediyor fakat şu an itibari ile kötü maksatlı yazılımın sunucularımızı belirli bir alanı hedeflemediğine inanıyoruz. Hackerlar, fidye alabilmek için ellerindeki verilerin bazılarını bizimle paylaştılar. Araştırmalarımız her açıdan devam ediyor fakat hasta kayıtlarının açığa çıktığını düşünmediklerini”belirttiler.

Diğer yandan ise BBC News, bu saldırının arkasında Netwalker ismindeki fidye yazılımı çetesine mensup siber saldırganların olduğunu bildirdi. Ayrıca üniversitenin halk sağlığı ve eğitim kurumlarının fidye yazılımı saldırısının sonuncusu olduğunu aktardı.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://www.cyberscoop.com/ucsf-ransomware-payment-coronavirus/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!