Covid-19 salgınından en çok etkilenen ülke olan ABD’nin Colorado eyaletinde yaşayan bir adamda veba görüldü. Bu olay ise 2015 yılından ABD’de görülen ilk veba vakası oldu.

ABD’de Covid-19 Salgını Devam Ederken Şimdi de Veba Vakası Görülmeye Başlandı!

ABD'de Covid-19 Salgini Devam Ederken Simdi de Veba Vakasi Gorulmeye Baslandi

Dünyayı derinden sarsan çoğu dengeleri alt üst eden korona virüsü 14 milyondan fazla kişiye bulaştı ve 600 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Covid-19 salgını en çok ABD’ye vurmaya devam ediyor.

John Hopkins Üniversitesi verilerine göre ABD genelinde 3,6 milyondan fazla vaka, 139 binden fazla ölüm gerçekleşti. Bunun yanında Covid-19 salgın etkisini güçlendirerek ilerliyor. Diğer yandan ise geçen günlerde 77 binden fazla yeni vaka tespiti konularak yeni rekor kırıldı.

Colorado Bir Adama Sincaptan Veba Bulaştı!

abd kara veba

ABD’nin Colorado eyaletindeki bir adamın vebaya yakalandığı haberi duyuldu. The Denver Post’tan aktarılan habere göre 2015 yılından bu yana ABD’de görülen ilk veba vakası oldu. Adamın, vahşi bir sincaba temas ettiği iddia edildi.

Colorado Halk Sağlığı ve Çevre Dairesi’nden Veteriner Dr. Jennifer House, “Veba vakalarının büyük bir çoğunluğunu yaz ayları sırasında görmekteyiz. Hastalık, yıl boyunca sürüngenlerde görülüyor. Ayrıca bazen diğer vahşi yaşam türlerine sıçramasının yanında evcilleştirilmiş köpeklere ve kedilere de bulaşabiliyor” açıklamalarında bulundu.

Veba bulaşan adama ise, hastalığa karşı verimliliği olduğu bilinen antibiyotikler verilerek iyileşmesi sağlandı. Diğer yandan ise orta çağ döneminde Avrupa’da hortlayan kara veba Avrupa nüfusunun üçte birini yok etmişti. Çok bulaşıcı ve öldürücü olan veba, günümüzde ise modern antibiyotiklerle tedavi edilebiliyor.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://www.denverpost.com/2020/07/16/colorado-plague-human-case/ABD'de Koronavirüsün Ardından Şimdi de Veba Vakası Görülmeye Başladı
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!