ABD, ekonomisini rahatlatmak için büyük bir adım attı. Cuma günü Temsilciler Meclisi, korona virüs Yardım, Ekonomik ve Güvenlik Yasasını yada “CARES” yasası olarak bilinen tarihi bir teşvik paketini geçirdi. 

Covid-19 salgını tarafından etkilenen kamu kurumları, işletmeler ve bireyler için eşi görülmemiş toplamda 2.2 trilyon dolarlık finansal yardım paketi içeriyor. Tasarı, Meclisin 216 üyesinden oluşan bir çoğunluk ile geçti.

House Azınlık Lideri Kevin McCarthy cuma günkü toplantılarda ”Yardımın, tıpkı alıcıları gibi hızlı, sağlam ve dayanıklı olması gerekir, ayrıca Amerikalılara her konuda yardımcı olacağız. Bunu birlikte yapacağız”dedi.

Amerikalılara hızlı bir şekilde destek paketleri sağlanacak, işsizlere, firmalara, küçük işletmelere yardımlar sağlanacak. Amerikan iş gücüne yönelik kilit adımlar atılmaya devam edecek.

Genel Alana Yayılmış İşsizlik Maaşı

abd maas

Demokratlar tasarıyı kendi önceliklerine göre müzakere ettikten sonra, işten çıkarılmış işçilere ulaşacak büyük ölçüde artırılmış işsizlik ödeneği içeriyor. Yeni mevzuat uyarınca, fabrika işçileri, taşeron işçileri ve serbest çalışanlar artık işsizlik ödeneği almaya uygun olacak. Bu durumda ise tam zamanlı çalışmayan herkes için büyük bir nimet olacağını söylediler.

Tasarıda ayrıca, işsizlerin krizden en az hafif geçirmesine yardımcı olmak için mevcut devlet yardımları üzerine ek olarak haftada 600 dolarlık ilave yardımda bulunacak. Bilindiği üzere yaklaşık beş Amerikalıdan biri mart ayının ortalarından itibaren işini kaybetmişti.

Ticari İşletmelere Destek

abd den ticari firmalara destek para

Tasarı, 10 milyon dolara kadar olan küçük işletme kredileri için 350 milyar dolar ayırıyor; öncelik olarak, kadınlara ait işletmelere, yeni işletmelere ve ”sosyal ve ekonomik olarak dezavantajlı” durumda olan işletmelere öncelik verildi. Bu durumda küçük işletmelere görülmemiş bir paket açıklanmış oldu.

Krizden zarar gören daha büyük işletmeleri acil ödemesi gelen kredilerden kurtarmak için ayrı bir 500 milyar dolarlık para havuzu ayrıldı. Son günlerde Demokratlar ise, paranın asıl yerine ulaşmasını sağlamak için müfettişin süreci denetlemesini sağladılar.

Hava yolu endüstrisi için ise, bu para havuzundan yarısı kredi ve yarısı işçi ödemesi için hibe olarak 58 milyar dolar alacak. Bu hibe karşısında hava yolları eylül sonuna kadar işçileri işten çıkarmama konusunda anlaşmak zorunda kalacaklar.

Tasarı da ayrıca, kişisel koruyucu ekipmanlar, hastaneler ve sağlık ürünleri sağlayıcıları için 100 milyar dolar ayırdılar.

Nakit Ödemeler

abd den ekonomi paketi

İki partinin anlaştığı durum ise paketin en ilginç tarafını oluşturmaktadır. Temelinde evrensel değerlere bağlı olan ve güçlü demokratik fikre sahip olan Amerikalılara doğrudan nakit ödemeleri gerçekleştirilecektir. Teşvikte yetişkinleri için 1200 dolar, çocukları için ise 500 dolarlık doğrudan nakit ödemeleri içermektedir.


Kaynak : https://techcrunch.com/2020/03/27/cares-act-stimulus-package-covid-19/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER