Arkadaşlar, burada kendi tecrübelerimden ve yaptığım analizlerden yola çıkarak, makaleyi yazdım. Umarım bir faydalı olur. Okul hayatı gerçekten çok farklı bir olay, bazı anları anlamlandırmak güç olabilir, buda onlardan birisidir. Açık öğretim lisesi mi? Yoksa örgün lise mi? Avantajları ve dezavantajlarına birlikte bakalım. LGS tercih tavsiyeleri 2023, LGS tercih önerileri.

okul ile ilgili tavsiyeler acik ogretim lisesi ve orgun lise

Herkesin kendine göre bir eğitim hikayesi vardır, elbetteki benimki de biraz alışılmışın dışında oldu, herkes gibi örgün liseye yazılmıştım, artık lise hayatı başlamıştı, aradan biraz zaman geçmişti, yanlış giden bir şeyler vardı, okulu dersi sevemedim dedim bana göre değil bir türlü uyum sağlayamadım, aradan 1 yıl geçmişti ki okulu bıraktım.

Daha sonra babamın yanında çalışmaya başladım, aradan biraz zaman geçti ki açık öğretim lisesi diye bir şey duydum ve bizimkilerde yazılmam için ısrar ediyorlardı, gittim yazıldım tabi o zamanlar lise 3 yıldı 2.5 yılda bitirdim. Devletimiz sağ olsun son 9 kredi kalanlara Ankara’da bir sınav hakkı tanımıştı.

149 bitirme kredisi benim 140 kredim vardı. Ankara’ya gittim sınavı verdim ve liseyi bitirmiştim. (Allah’ın izni ile). Daha sonraları ise dedim üniversite neden olmasın hayalim kaymakam olmaktı ve bunun için üniversite bitirmem gerekiyordu, siyaset bilimi ve kamu yönetimini çok istiyordum, üniversite sınavlarına çalıştım ve istediğim bölümü kazanmıştım. Siyaset bilimi ve kamu yönetimini okuyup bitirdim, daha sonra ise açık öğretimden Adaleti bitirdim.

Yani arkadaşlar işin özü sihirli kelimesi kendinizi geliştirmekten geçiyor, birde şu yaştayım bu yaştayım yaşım geçti, falan bunlar sadece birer vesvese, ALLAH’ın izni ile sadece yapmak isteyin ve yapın keşke şimdiki aklım daha önce olsaydı falan demeyin, çünkü aradan belirli bir zaman geçecek o anki bulunduğunuz zamanda keşke şimdiki aklım 5 yıl önce olsaydı diyeceksiniz, o yüzden şu anın değerini bilin.

Açık öğretim Lisesi Mi yoksa Örgün Lise Mi?

Acik ogretim Lisesi mi_ Yoksa Orgun Lise mi_

Arkadaşlar bu gerçekten çok zor bir karar. İkisinin de avantajları var dezavantajları var, ama burada tamamen size bağlı. Normal lise okuduğunuz zaman somut bir şeyler var aslında hocalar, öğrenciler, dersler, sıra, masa, zil daha sayabiliriz.
Sizi yönlendiren hocalar, alınan dersler, ödevler dahası örgün lise de mevcut. Yani temel nokta siz değilsiniz, farklı faktörler var, bunlara biraz dış çeper diyebiliriz, bir diğer yüzü var ki başarı.
Hangi aşamadasınız işin neresindesiniz, diyelim ki lise 1’e başladınız, dersi seven, derse katılan, not almayı seven, ödev yapmayı seven biri misiniz, yoksa bunlar da nefret eden biri misiniz. Bu gerçekten çok önemli, ilk önce buna karar vermek gerekmektedir.
Eğer çok başarılı biri iseniz dersleri seviyorsanız, katılımları seviyorsanız, örgün lise okumak çok mantıklıdır. Ama diğer yandan dersleri seviyor, ama derse katılımı sevmiyorsanız, ödev yapmayı sevmiyorsanız, o zaman açık öğretim de okumak bulunmaz bir nimettir. Hadi gelin avantajlarına ve dezavantajlarına bakalım.

Örgün Lise Avantajı

Orgun Lise Avantaji

Örgün lise avantajı aslında genel bilindik şeyler, okul; dersler ile bağını kurmanızı sağlar. Arayı her zaman sıcak tutar. Tabi birde herkese düşen roller var bunların başında öğretmenler gelmektedir. Sonra öğrenciler gelmektedir. Dersler gelmektedir. Bunların hepsi sizleri okula bağlayan faktörlerdir. Sizleri yönlendiren, şekillendiren etmenlerdir. Öğretmenler, ders anlatarak ödev vererek sizleri okul ile iç içe tutmaktadır.

Örgün Lise Dezavantajı

Örgün Lise dezavantajına bakacak olursak aslında yukarıda saydığım şeylerin tersi desek yanlış olmaz. Neden mi; direk aktörlere bakacak olursak, öğretmen, öğrenci, dersler, ödevler gibi şeyler. Öğretmeni sevmeyebilirsiniz, öğrencileri sevmeye bilirsiniz, dersleri ödevleri sevmeye bilirsiniz, bunların hepsi birer faktör, daha okuldan nefret edebilirsiniz. Dahası tamamen okulu bırakabilirsiniz.

Açık öğretim lise Avantajı

Acik ogretim lise Avantaji

Açık öğretim lisesi avantajlarına baktığımızda, arkadaşlar bir kere rahatsınız kendi işinizin patronusunuz desek yanlış olmaz. Her şey serbest okul yok, ödev yok, öğretmen yok, öğrenci yok, erken kalkmak gibi sorun yok, sadece siz varsınız ve sadece dönemsel olarak girdiğiniz sınavlar var.
Tabi şöyle bir şey var en azından dersleri seviyor olmanız lazım, yoksa buradaki rahatlıkla liseyi bitiremeyebilirsiniz. Çünkü, bütün plan ve programı siz yapmalısınız, siz ayarlamalısınız yoksa, avantajlar dezavantaja dönüşe bilir, not alacağınız arkadaş olmayacak siz çıkartacaksınız, sorabileceğiniz, öğretmen olmayacak siz araştırıp bulacaksınız, sonra bir bakacaksınız sınav gelmiş, tabi ki okula erken gitmeme, ödev yapmama gibi şeyler avantaj olarak gözükebilir. Bu arada planlı ve programlı olanlar için ise birebirdir.

Açık Öğretim Lisesi Dezavantajı

Açık öğretim lisesi dezavantajı noktasına geldiğinizde burada eğer düzenli programlı değilseniz, okuldan ve dersten tamamen kopabilirsiniz. Çünkü burada öğretmen, öğrenci, her şey sizsiniz.
Diyelim ki açık lise de okuyorsunuz ve tüm gününüz boş eğer erkek iseniz, büyük ihtimalle bir yerde çalışmanız istenebilir, kız iseniz her gün farklı bir şey çıkabilir, ev işleri çıkabilir, ve bir bakmışsınız ki sınav gelmiş ve ilk sınava girdiniz ve istediğiniz sonuç gelmedi, ikinciye girdiniz ve sonuç istediğiniz gibi gelmedi tamamı ile okuldan soğuyabilirsiniz.
Arkadaşlar ilk önce şunu belirtmeliyim ki; açık öğretim de okuyacaksınız, normal lise de okuyacaksınız ilk olarak örgün liseye gitmenizde yarım dönemde olsa fayda var, o ortamı solumanız iyi olacaktır. Hem kafanızda bazı şeyler daha iyi oturacaktır.
Eğer ortamı severseniz devam eder gidersiniz, yok ortamı sevmez bana gelmiyor derseniz, o zamanda açık öğretim lisesine geçerseniz. Çünkü insanlar bir şeyi yaşamadan anlamıyor yada yıllar geçtikten sonra aldığı karar istediği olmaz ise keşke o şekilde yapmasaydım diye biliyor, şu da var ki, hayat çok kısa her şeyi tecrübe edineceğim diye bir şey yoktur.
Lise 2,3 ve 4 olanlar için ise artık ortamı az çok biliyorlardır. Eğer örgün lisede yapamıyor, yada bir şekilde gitmek istemiyorlarsa açık öğretim lisesini gönül rahatlığı ile yazılabilirler.
Kimileri lise sonda olabilir, kimileri 11.sınıf olabilir eğer aklınızda geçmek varsa geçin, eğer birde ileriye dönük üniversite istiyorsanız, sizin için çok daha avantajlı olabilir.
Planlı ve programlı çalışma ile liseyi bitirip istediğiniz üniversiteyi inşallah kazanabilirsiniz. Zeki insan başkalarının tecrübelerinden tecrübe edinen insandır, her şeyi tecrübe edinemeyiz. İnsanların tecrübelerinden tecrübe edinebiliriz.
Kendimden yola çıkacak olursam liseyi açıktan okudum ve işte çalışıyordum da, babamın yanında da olsam sabah 8 aksam 7 çalışıyorduk, ama belirli bir ders programım vardı, daha sonra ise liseyi bitirdim ve siyaset bilimi kamu yönetimini kazandım. Yani şu da var ki, işte çalışmayıp sadece derse odaklı da olabilirsiniz. Bu sizin için bulunmaz bir fırsat olacaktır.
Acik Ogretim Lisesi Dezavantaji
Mesela üniversiteyi ciddi düşünüyorsanız açık öğretim lisesini okuyorsunuz, diyelim ki lise 2’ye geçtiniz direk üniversite konularına yönelik derslerine çalışmalısınız. Dünya kadar video var, bir program belirlediniz, mat 2 çalışacaksınız mesela, konuların hepsini 1 yılda adam akıllı bitirin, illa kısım kısım gitmeye gerek yoktur, bunu yapabilirsiniz. Tabi ki açık öğretim lisesine geçerseniz sadece üniversiteye hazırlık olmasın, açık öğretim lisesindeki  dersleri de ihmal etmeyin.
Not: Ayrıca da eğer açık öğretime geçerseniz hangi sınıf olursa olsun birlikte program çıkartabiliriz. Burada kendi tecrübelerimden alıntılar yapmaya çalıştım umarım faydası olur. Kaç yaşında olursanız olun asla vazgeçmeyin azim edin. Fikir ve düşüncelerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz. 

Yorumlar (3)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 2 sene önce

Merhaba, ben 11.sınıfım şimdi açıköğretim’e geçsem kaç kredi verirler?

Anonim 2 sene önce

Ben 2 sene gerideyim lisede 11 olmam gerekirken 9.sınıfım açık liseyi tercih edip 2.5 sedede bitirerek yaşıtlarımla aynanda bitirmiş olabilirim yada 20 yaşında örgünden mezun olabilirim ne yapmalıyım bilemiyorum bir fikir verirsen çok iyi olur

    Mustafa 2 sene önce

    Merhaba, öncelikle bende açık öğretim lisesi mezunuyum, bir kere arkadaşlarımdan geriyim yada ileriyim muhabbeti çok sığ kalmakta eğer hedefin varsa bunun hiç bir önemi yoktur, diğer konuya gelecek olursak burada senin yaşantın ve hedeflerin önemli, eğer ben örgün sevmiyorum açıktan bitirebilirim diyorsan aöl yaz, yok ben örgün seviyorum diyorsan o zaman yok gerideyim yok ilerdeyim deyip durma hedefine odaklan ve örgünden bitirmeye bak, burada önemli koyduğun hedef, eğer biraz detaylandırırsan daha da yardımcı olmak isterim