Araştırmalara göre dünyadaki insanların %35 ile %45 arası gün boyunca ağız kokusu ile dolaşmaktadır. Dünya genelinde ağız kokusu ile mücadele için milyonlarca dolar harcanmaktadır. Peki ağız kokusu nasıl giderilir? doğal yollarla gelin bir bakalım.

Ağız kokusu pek çok kişinin korkulu rüyası olmaktadır. İş görüşmelerinde, toplantılarda veya misafirlikte ağzınızın koktuğunu hissettikten sonra kötü bir hisse kapılabilirsiniz. Çok basit yöntemlerle kısa sürede ağız kokusu nasıl önlenir.

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Ağız kokusu istenmeyen kokuların başında gelmektedir. Ağız kokusunu kalıcı olarak gidermek için yöntemlerine birlikte bakalım.

1- Gargara ve Nefes Açıcı Bitkiler

sabah uyaninca agiz kokusu nasil giderilir

Kakule, karanfil ve rezene tohumu gibi bitkiler ağız kokusu ile mücadele için birebirdir.

Nane yaprakları ağız kokusuna karşı adeta savaşır, ayrıca ağzınızı da ferahlatır.

Kabartma tozu ile de doğal gargara yaparak ağzınızın içini ferahlata bilirsiniz. Bir su dolusu bardağın içine bir çay kaşığı kabartma tozu atın ve suda çözülsün ve daha sonra ağzınızla gargara yapın. Yine diş fırçanızı da bardağın içine batırarak o şekilde diş fırçası ile de dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Çemen otu yaprakları ile yapılan çay ise antibakteriyel özelliği sayesinde nefes açısı sprey özelliğine sahiptir.

2- Günde 2 Litre Su İçin

agiz kokusu nasil giderilir dogal yollarla

Suyun vücudumuza bir çok etkisi vardır. Bunlardan biride ağızdaki kokuyu gidermeye yardımcı olmasıdır. Su tükürük bezlerini tutmada önemli rol oynamaktadır. Su ağzımızdaki yetersiz tükürük salgılanmasını giderir, bakteriyel büyümeyi de önler.

Geceleri ise şekerli meyve suyu tüketilmesi iyi değildir, çünkü ağızdaki kalan şekerler bakteri oluşmasını tetikleyebilir.

3- Yenilen Yiyecekler Önemlidir

agiz kokusunu kalici olarak gidermek

Bazı yiyecekler vardır ki, ağız kokusuna neden olmaktadır. Bunların başında soğan ve sarımsak başı çekmektedir. Aç olduğunuzda yoğurt ve elma yemeye çalışın. Elma tükürük üretimini güçlendiren heteropolisakkarid pektin içermekte iken, yoğurt ise ağızdaki bakterileri gidermeye yardımcı olmaktadır.

4- Günde En Az 2 Kez Dişlerinizi Fırçalayın ve 1 Diş İpi Kullanın

agiz kokusu giderme evde

Dişlerinizi sabah akşam olmak üzere en az 2 kere fırçalayın. Günde ise en az bir kez diş ipi kullanın. Dişleri fırçaladığınız takdirde kötü kokuların giderilmesine yardımcı olacaktır.

Diş ipi kullanımı ise tüm ayrıntılara girip dişinizde bakteri kalmasını önleyecektir. Bu şekilde ağızdaki kokulardan bir nebzede olsa kurtulmuş olursunuz.

5- Dilinizi Kazıyın

agiz kokusu giderme yontemleri dogal

Dişinizi fırçaladıktan sonra dilinizi kazıya bilirsiniz. Dişi fırçaladıktan sonra dili kazımak dilinizdeki artık kalan bakteriyellerin gitmesine yardımcı olacaktır.

6- Diş Etlerini Sağlık Tutun

agiz kokusu kesin cozum

Bakteriler dişlerin altında bulunan kısımlara girerek kötü koku yaymaktadır. Diş eti hastalığının ise ağız kokusuna sebep olduğu bilinmektedir. Diş etlerini sağlıklı tutmak için ise florür içeren diş macunu seçmenizde yarar vardır.

Sigara ise bağışıklık sistemini zayıflattığı gibi diş eti ile ilgili sorunları ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca zarar gören diş etleri sigara içildiği takdirde iyileşmesini zorlaştırır.

7- Meyve Kabuğu Çiğneyin

agiz kokusuna ne iyi gelir evde

Limon ve portakal gibi meyve kabuklarını iyice yıkayın ve kurulayın. Ardından iyice çiğneyin ve yiyin hem nefesinizin temiz kalmasını sağlayacak hemde içerisindeki sitrik asit ile birlikte tükürük bezlerini üretmeye teşvik edecektir.

Diş çürümelerine neden olan plak asitlerin oluşmasını önleyecektir. Bu şekilde ağız kokusunu hem doğal yollarla hemde bitkisel yollarla giderebilirsiniz.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER