Son yılların en çok kullanılan mutfak aletlerinin başında airfryer gelir. Yağ fiyatlarının artışıyla birlikte popülerleşmeye başlayan airfryer, birbirinden sağlıklı yiyecekleri kokusuz şekilde yapmayı sağlar.

Sıcak havanın eşit bir şekilde dağılmasını sağlayan airfryer ile pişirilen yiyeceklerin lezzetli olduğu bilinen bir gerçektir.

Özellikle patates, patlıcan, biber, domates ve kabak gibi yiyecekler airfryer da kızartıldığında son derece lezzetli olur.

Birçok markanın farklı özelliklerden oluşan ve sağlıklı pişirmeyi sağlayan seçenekleri bulunur.

Ürünler arasından tercih yaparken çeşitli detaylara dikkat etmek gerekir. Bu yazımızda airfryer seçerken bilinmesi gereken detayları aktaracağız.

Kaç Kişi için Uygun?

Airfryer modelleri küçük, orta ve büyük hazneden oluşur. Haznenin büyük olması, yiyeceklerin tek seferde pişmesini sağlar.

Küçük ve orta boyutlardan oluşan ürün seçenekleri, maksimum 3-4 kişi için idealdir. 3-4 kişilik yiyecekler airfryerin içine atılır ve çoğunlukla tek seferde hazırlanır.

Kalabalık aileler için ise büyük boyutlardan oluşan modeller bulunur.

Bu modeller 5-7 kişi arasında yiyecek hazırlamayı sağlar. Tabi burada pişirilecek gıdanın ne olduğu da önemlidir.

Az porsiyonlarla ikram edilecek yiyecekler için tek seferlik bir pişirme genellikle yeterlidir. Ana yemekte airfryer ile pişen bir yiyecek varsa, bir kere daha pişirmek gerekebilir.

Ne Kadar Alanınız Var?

Mutfakta her zaman bir teknolojik ürün için yeterli alan bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda seçim yapmadan önce genişliğin ne kadar olduğunu bilmekte fayda var.

Airfryer için bir yeriniz varsa, alanın ölçülerine uygun modeli seçebilirsiniz. Dar mutfaklar için çok büyük ürünlerin tercih edilmesini önermiyoruz.

Seçeceğiniz airfryer modeli her ne kadar ergonomik boyutlarda olsa da sık sık yerini değiştirmek de doğru değildir.

Bu nedenle sabit bir yere koyarak, daima elinizin altında olacak şekilde ayarlamanız gerekiyor. Seçim yaptığınız modelin boyut bilgilerine bakmanız, mutfağınıza uygun tercih yapmanızı sağlayacaktır.

İçinde Ne Pişirmek İstersiniz?

Herkesin airfryer alırken pişirmek istediği yiyecekler birbirinden farklıdır. Kimileri yapması zor bir yiyeceği pişirmek için kimileri ise tüm yiyecekleri kolayca hazırlamak için kullanmak ister.

Ancak neredeyse herkesin pişirmek istediği yiyeceği biz söyleyelim: Patates kızartması! Lezzetiyle günün her saatinde tüketilebilen patates kızartması, evin yağ kokmasına yol açar.

Airfryer sayesinde ise kokusuz ve pratik bir şekilde pişirmek mümkündür. Piyasadaki tüm airfryer modelleriyle patates kızartabilirsiniz. Hayallerinizde kek yapmak, yoğurt mayalamak, sabahları sıcacık ekmekle güne başlamak varsa farklı modellere yönelmeniz gerekir.

Bazı modellerde bu gibi istekleri olan kullanıcılar için fonksiyonlar bulunur. Ürünün ne gibi yiyecekler yapabildiğini öğrenmek için özelliklerine ya da kullanıcı yorumlarına bakabilirsiniz.

Manuel mi Dijital mi?

Her türlü teknolojik alette olduğu gibi fritöz modellerinde de “manuel mi yoksa dijital mi?” sorusu sıkça karşımıza çıkar.

Bu noktada kullanım şeklinin ve beklentilerin belirlenmesi gerekir. Manuel ürünler, kullanıcının ayarları isteğine göre yapmasını sağlar.

Ürünün üzerinde bulunan tuşlar, yapılacak yiyeceğe göre sıcaklık ve zamanı kontrol etmeye yardımcı olur. Genellikle manuel ürünlerin üzerinde bir ekran yoktur.

Dijital ürünler ise cihazı kolayca kontrol edebilmeyi sağlar. Kullanıcı sadece yiyeceğin türünü seçmelidir. Airfryer kendi kendine, gereken pişirme şeklini dijital kullanımlarda ayarlar.

Ekran üzerinde çeşitli bilgiler verilir. Bu bilgiler ışığında yiyecekleri ideal kıvamda pişirmek mümkündür. Modelin şekline bakarak da seçim yapabilirsiniz.

Şık ya da klasik görünümden hoşlanıyorsanız modelin özelliklerine göre tercihte bulunabilirsiniz.

Temizleme

Mutfak ürünlerinde en sık karşılaşılan problem temizliktir. Birçok kişi, sırf temizlemesi zor diye estetik zevklerinden ödün vermek zorunda kalır.

Bu nedenle airfryer seçerken kolayca temizlenebilmesine dikkat etmek gerekir. İlk olarak ürünün iç kısmının nasıl temizlendiğine bakabilirsiniz.

Bazı markaların ürünleri makinede yıkanmaya uygundur. Yemek piştikten sonra bulaşık makinesine atarak temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bulaşık makinesine atılmayan ürünlerin elde yıkanması gerekir.

Bir diğer önemli nokta da ürünün dış kısmının kolay temizlenebilmesi ve tozu belli etmemesidir. Koyu renkli ürünler tozlanmayı kolayca belli eder. Dolayısıyla seçiminizi açık renklerden yana yapmanız, temiz görünümü korumanız açısından tavsiye edilir.

Programlama ve Pişirme

Fritöz söz konusu olduğunda basitten karmaşığa birçok alternatif bulunur. Markaların ürünleri, pişirme süresinden ısı derecesine kadar ayarlamalar yapmayı sağlar.

Bazlarının pişirilmesi oldukça kolay iken, bazılarında yiyecek türüne göre ayrıntılı ayarlar yapmak gerekir. Ürünün otomatik olarak ayarlanabilir olması, işleri kolay hâle getirir.

Bu tarz ürünler oldukça pratiktir. Bu nedenle seçiminizi kullanım kolaylığına göre seçmeniz oldukça önemlidir.

Garanti ve Servis

Herhangi bir ürün aldığınızda bazen kendinizden, bazen de markanın kalitesinden kaynaklı olarak bozulmalar meydana gelebilir.

Bu durumda firmanın size ne kadar süreyle garanti imkânı tanıdığını bilmeniz gerekir. Garantisi yüksek ürünler arasından tercih yapmanız, olası bir bozulma durumunda ücretsiz olarak değişim ya da tamir yapılmasını sağlar.

Ayrıca aldığınız ürüne uzatılmış sigorta yaptırmanızı da tavsiye ederiz. Oldukça cüzi miktarlarda yapılan sigorta, kullanıcıların güvenini kazanır.

Bir diğer önemli detay da firmanın servis olanaklarıdır. Bilinen markalar arasından seçim yapmanız, kolayca servise gitmenizi sağlar. Ayrıca servis olanağı sayesinde parça değişimini de yaptırabilirsiniz.

Marka

Birçok ürün kategorisinde ilk olarak markaya baktığınızı biliyoruz. Aslında çok da haklısınız. Markalar, tüketicilerine kalite ve servis olanakları tanıyarak güven kazanır.

Bu nedenle seçim yaparken, bilinen markalardan tercih yapmanızı öneriyoruz. Airfryer konusunda kullanıcıların beğenisini kazanan markalara Akakçe üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bütçe

Airfryer seçiminde önemli noktalardan bir tanesi de fiyat aralıklarıdır. Piyasada düşük, orta ve yüksek fiyat segmentinden oluşan birçok ürün seçeneği bulunur. Seçenekler arasında kaybolmadan önce bir bütçe oluşturmanızı tavsiye ederiz.

Ürünün kaliteli ve ekonomik olması oldukça önemli. Fiyatı yüksek olan ürünlerin tek başına kaliteli olduğunu söylemek doğru değil.

Aynı zamanda ekonomik segmentteki ürünler de kaliteli olabilir. Bu nedenle ürünün çeşitli özelliklerine bakarak, bütçeniz doğrultusunda seçim yapabilirsiniz. Airfryer fiyatlarına etki eden faktörler arasında şunlar yer alır:

  • Ürünün haznesi
  • Markası
  • Gücü
  • Kapasitesi
  • Kullanım şekli
  • Program sayısı

Renk

Renk konusu temizliğin yanı sıra mutfaktaki eşyalarla uyum açısından da önemlidir. Gri, beyaz ve siyah renklerden oluşan fritöz modelleri bulunur.

Renkler arasından karar verirken beyaz eşyaların ve dolapların rengini dikkate almanızı tavsiye ederiz. Benzer renklerden seçim yapmanız, mükemmel uyumu yakalamanız açısından önemlidir.

Sesli İkaz Özelliği

İş ya da yemek yaparken, sık sık airfryer’ı kontrol etmek mümkün olmayabilir. Bu durumda sesli ikaz özelliğinin olması gerekir.

Yemek piştiğinde ya da belirlenen sürenin sonuna gelindiğinde bir ses çalar. Bu ikaz sesi sayesinde yemeklerin piştiğini anlamak kolay hâle gelir.

Markaların sesli ikaz özelliği bulunan modelleri arasından seçim yaparak, kriterleriniz doğrultusunda alışveriş sepeti oluşturabilirsiniz.

Gövde Malzemesi

Fritöz modellerinde farklı niteliklerden oluşan pek çok malzeme seçeneği bulunur. Bunlar: Plastik alüminyum, plastik, paslanmaz çeliktir.

Markaların ürünlerine ve özelliklerine göz atarak, kaliteli malzemeden oluşan modeli sepetinize ekleyebilirsiniz.

Akakçe, birçok kategoride ekonomik segmentten oluşan ürünleri bulmanızı sağlar. Kriterlerinize uygun modellere göz atabilir, en ucuz fiyatlarla fritöz sahibi olabilirsiniz. 

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER