Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, iptal edilen Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ilişkin soruşturmada ön incelemeyi tamamlayıp, savcılığa teslim ettiklerini hatırlatarak, “Sınavın kendisinden ziyade idari süreçlerle alakalı sıkıntılar olduğunu gördük” dedi.

YÖK Başkanı Özvar’dan KPSS Açıklaması

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Ankara’da basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Prof. Dr. Özvar, yeni neslin yükseköğretime ulaşabilmesinin önündeki tüm engelleri kaldırmayı hedef olarak belirdiklerini söyleyerek, “Yükseköğretim elitizmin bir aracı değildir.

Bütün dünyada, ABD başta olmak üzere, dünyanın gelişmiş ülkelerinde yükseköğretim artık talep eden, yeteneği olan herkese kapılarını açan bir kurum haline gelmiştir. Bu, ABD’de 50 yıldır, Çin’de 30 yıldır, Japonya’da 30 yıldır böyledir.

Biz yükseköğretimi talep eden yeni nesillerin eğer kapasitesi varsa ulaşabilmesinin önündeki engelleri kaldırmayı bir hedef olarak belirledik. Yükseköğretime erişimin önündeki her türlü engeli kaldırdık.

Bu ‘elini kolunu sallayan üniversite okusun’ manasına gelmiyor. Yükseköğretime erişmek isteyen tüm gençlere yeterli kontenjan ve imkanlar sağlanmalı. Geçen sene giriş barajını kaldırma amacımız da buydu. Geçen sene almış olduğumuz karar, stratejik hedeflerin bir sonucuydu” dedi.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER