Akıllı Telefonlara DNA Testi Özelliği

Ana Sayfa Haber Akıllı Telefonlara DNA Testi Özelliği
  Erken teşhis’in hastalıklar üzerinde büyük bir rol oynaması, bu alandaki çalışmaların her geçen gün artmasına yol açmakta.Öyleki İsveç’in başkenti olan Stockholm’deki bilim adamlarının yoğun bir araştırma ve çalışması sonucunda akıllı telefonlar ile DNA testi yapabilen bir mikroskop geliştirildi.Özellikle erken teşhisin önemli olduğu hastalıkların tedavi sürecinde erken tanı için kullanılabilecek.

Akıllı Telefonlara DNA Testi Özelliği

BBC’nin yaptığı habere göre, İsveçli bilim adamları artık herkezte bulunan ve yoğun bir şekilde kullanılan akıllı telefonlar için kamera bölümüne 3D baskılı mikroskobik bir aparat ekleyerek DNA testini erken tanı için insanların kullanımına sundular.

Science for Life Laboratory araştırmacılarından olan Malte Kuhnemund’un yaptığı açıklamaya göre, 3D baskılı mikroskobik içinde bulunan iki adet LED ışık ile birlikte bulunan özel bir mercekle numune resimleri çekilebiliyor.Bu resimlere yaklaşıldığında DNA hücreleri çok net tespit edilebiliyor.

Nokia Lumia telefonuyla gerçekleştirilen test, telefonun 41 megapiksellik kamerası olması sebebiyle tercih edildi.Stokholm Üniversitesi profesörlerinden olan Mats Nilsson, bu sistemin 500 dolar’ın altında üretilebileceğini belirtti.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir