Telefon pil ömrünü uzatma yöntemleri, makalemizde bahsedeceğimiz konumuzdur.

Açıkçası samsung, iphone, lg vb. marka fark etmeden ne kadar yöntem varsa yazmaya çalıştık. Batarya ömrünü uzatmak istiyoruz ancak telefon elimizden düşmüyor. İşte buna rağmen nasıl akıllı telefonlarımızın pil ömrünü uzatabiliriz, bahsedelim.

Akıllı Telefon Pil Ömrünü Uzatma

Telefon Pil Ömrünü Uzatma

1. Gece Şarj Etme

Gece vakti yatağa giderken sürekli telefon elimizde olur, sonra yatağa girerken şarja takmak aklımıza gelir. Sonra biz uyuruz, telefon yaklaşık olarak 8 saat süre ile şarjda kalır, aslında telefon için kısa vadede sorun teşkil etmez, çünkü bu durumlara göre mühendisler ayar çekmektedir. Uzun soluklu olursa ise Li-on pillerin için ileride sıkıntı olmaya başlar.

Siz siz olun telefon şarj edildikten sonra, sürekli şarjda bırakmayın, çünkü pildeki elektronik aletler, telefona şarj cihazından giden elektriği iptal etmesini söyler.

Tabi mantıken kendi kendine şarj çıkacak hali yok telefonun, elektrik bu sırada gelmeye devam etmektedir, tekrar elektrik prize geri dönmektedir.

Bu şekilde sabaha karşı elektrik de kalmaya devam edecek, bu kısa vadede sorun olmayabilir ama uzun vadede yavaş yavaş bataryanıza zarar verebilir. Tabi mühendisler ve akıllı telefonlar bu durumu da çözmeye çalışmaktadırlar.

2. Şarj Bitene Kadar Kullanma

Akıllı telefonlarınızı şarjını iyice bitirin, ondan sonra sıfırdan şarja takın. Bu şekilde telefon hep kendini toparlayacaktır, hemde daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bu şekilde yaparken şarjı iyice %100 olsun ondan sonra çekin, yarıda çekmeyin ha.. özelliklede pubg falan oynamak için dolsun ondan sonra çekin yine oynayın oynamayın demiyoruz.

Aslında dipnot, bazı yabancı sitelerde tamamen telefonun şarjı sıfır olmasın diyor böyle de bir ikilem var eğer siz biliyorsanız, alta yorum yapabilir, sizin görüşünüzü burada paylaşabiliriz.

3. Batarya yada Telefon Saklama

Bazı kullanıcılar 2 telefon alıp birini kullanıp diğerini saklayıp, daha sonraları kullanabiliyor. Bunu yapacaksanız bazı kuralları var. Akıllı telefon içindeki Li-on pilleri zaman ile boşalabilmektedir. Telefon ister açık olsun ister kapalı olsun hiç fark etmez.

Siz telefonu kapatıp kutusuna koyduğunuzda Li-on pilleri yavaş yavaş güç akışı sağlayacaktır. Pile ve cihaza göre değişen güç sağlama olayı ileride problem oluşturabilir. Uzun süreli cihazı saklamayı düşünüyorsanız aylık olarak çizelge belirleyip her ay düzenli olarak cihazı açın %40 larda şarj edin ve sonra tekrar kapatıp saklayın.

4. Başka Şarj Aleti Kullanmak

Telefonun orijinal şarj aletini kullanmak her zaman en iyisidir. Özellikle ilk aldığınız sırada fark etmişsinizdir, telefonu kendi orijinal şarj aleti ile şarj ederken çok kısa sürede ve uzun soluklu gitmek, daha sonra ise sürekli şarjı yanınızda taşıyamıyorsunuz, başkalarının şarjını kullanabiliyorsunuz, sonraları ise görülüyor ki, telefonun şarjı artık ilk günkü gibi değil, daha az gitmeye başlıyor.

Çünkü başkasından aldığınız şarj orijinal mi yan sanayi mi belli değil. Birde şu var ki telefonu pc gibi yerlerde şarj etmeyin, çünkü gerekli gücü alamayan telefon bataryası kısa sürede ölmektedir.

5. Telefon Şarj Olurken Kullanmayın

Telefon şarjda iken sürekli kullanıyorsunuz, telefonunuz için ciddi problemdir. Dahası sağlığınız için de sıkıntılı bir durum, özellikle çılgın pubg oyuncuları ve birde saatlerce telefon da kullananlar için telefon normal yaydığı radyasyon oranının 2 katı radyasyon yaymaktadır.

Telefon şarj olurken dikkat etmişsinizdir, her zamanki süreden uzun şarj etmektedir, çünkü bir yandan da şarj azalmaktadır. Durum şöyle oluyor, şarj olurken bir yandan boşalıyor, maçta takımı geriye düşmüş teknik direktör gibi doldur boşalta dönüyor iş, yeni telefon sürekli enerji almasını sağlıyor.

Daha sonraları ise zayıf düşen batarya şarjdan çektiğinizde dayanacak gücü kalmıyor. Hem sağlığınız hemde telefon için yapmasanız iyi olur.

6. Yoldaki Şarj İstasyonlarından Şarj Etmeyin

Biliyoruz ki gençlik bu dönemde hızlı akmakta, eskiden insanlar kafenin en güzel yerine oturmaya çalışırken şimdi, priz tarafına oturmaya çalışmakta, tabi birde yanında şarjı yoksa o zamanda şarj istasyonu aramakta da, işte telefon bataryasını bitiren etmenlerin başında gelmektedir.

Hızlı şarj yüksek güç verdiğinden dolayı enerji hızlı şekilde telefona verilmektedir. Telefon %100 gösterebilir ama arka planda pil dolmaz buda bataryaya ciddi zararlar verir.

7. Kablosuz Şarjlar Pile Zarar Verir mi?

Genel olarak orijinal kullanıldığında her hangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Bu sadece uzun dönemler için sorun olabilir, çünkü kablolu şarj her zaman en iyisidir. Kablosuzun sorunu biraz daha verimsiz diyebiliriz.

8. Telefon Güncellemelerini Sıklıkla Yapın

Akıllı telefonda yapacağınız güncellemeler çok önemlidir. Çünkü sadece batarya problemi değil, telefonun diğer etmenleri de sağlıklı çalışmasını çok önemlidir. Tabi batarya çok daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız bunu yapmalısınız.

9. Kablosuz Bağlantılarını Kapatmalısınız

Dikkat ettiyseniz en çok güç tüketen faktörlerinde başında kablosuz bağlantılar gelmektedir. Örneğin, gps, bluetooth, wifi, veri gibi etmenler bataryanızı hızla tüketmektedir. Bunların hepsi bataryanıza ciddi sorunlar verir, bunları devre dışı bıraktığınızda göreceksiniz ki, bataryanız çok daha uzun süre gidecektir.

Tabi yapabilirsek, biz de yapamıyoruz ya, o zaman telefonun takozdan ne farkı kalır dediğinizi duyar gibiyim.

10. Arka planda çalışan programları kapatın

Yani diyelim ki, oyun oynadığınız kapatmadan çıktınız, telefon ile konuştunuz öylece kaldı, mesaj attınız ve çıktınız, Google’ a girdiniz çıktınız oda kaldı bu şekilde 5-6 tane uygulama açık kaldığında hızlı bataryanız tükenecektir. Bunları kapatmanız da fayda vardır.

Nacizane biz de telefon batarya ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler diye bir iki bir şey yazalım dedik, aslında sizlerde az çok biliyorsunuz.

11. Telefonu şarj edin tam dolduğunda şarjdan çıkarın.

Bu sayede hem psikolojik olarak şarjı %100 doldurmuş rahatlığı olur, hem de yarıda kesmemiş olursunuz.

12. Kablolu şarj kullanmaya özen gösterin.

Kablosuz şarjlar yeni yeni hayatımıza girdiği için tam sağlıklı mı bilinmiyor. O yüzden bir süre kablolu şarj edin.

13. Orijinal şarj ile telefonunuzu şarj edin, yan sanayi ürünlerden uzak durun.

Orijinal şarj ile denediğimde neredeyse 20 dakikada %80’lere geliyor. Çakma şarj aletlerinde ise durum yok fena.

14. Şarjda telefon ile oynamayın.

Bataryanın beynini bulandırmamak için dolmasını beklemek gerek. Hem oyun hem de şarj bu işler bataryayı zorlar.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER