Akıllı Telefonların Pil Ömrünü Uzatmanın 8 Yolu

Ana Sayfa Blog Akıllı Telefonların Pil Ömrünü Uzatmanın 8 Yolu
Ayşe Nur Şafak   Akıllı telefon devri başladığından beri en çok şikayet edilen şeylerden biri de pil ömrü. Özellikle bazı telefon markalarında bu sorun cidden canımızı sıkacak dereceye geliyor. Bu sebepten dolayı sıklıkla takip ettiğim sitemde okuduğum, kendimin de sıklıkla uyguladığı birtakım yöntemlerden bahsedeceğim.

1- TELEFONUNUZUN EKRANINI OTOMATİK PARLAKLIK ÖZELLİĞİNE AYARLAYIN

Etraflıca oturup düşündüğümüzde aslında telefonlarımızın en çok pil harcayan öğesi ekranlarıdır. Telefonunuzun pilinin kalbine giden en kısa ve kolay yol parlaklıktır. Tek yapmanız gereken parlaklığınızı en aza indirip, ekran aşımınını minimuma ayarlamak. (Ha bir de hareketli duvar kağıdı sakın kullanmayın.)

Bu teori üzerine yukarıda bahsettiğim sitedekiler iki Iphone ve iki Android telefonu alarak bu teoriyi desteklemek üzere testler yaptılar.

Birinci Iphone’nun(Iphone 6 ile test edilmiştir. %100 şarjlı olarak.) parlaklığını minimuma, diğerinin parlaklığını maksimuma ayarlandı. Bir saat sonrasında birinci Iphone’un şarjı %88, diğerininkiyse %70 olduğu görüldü.

Android telefonlardan (Samsun S6 %100 şarjlı olarak kullanıldı.) birincisinin parlaklığı minimuma, ikincisinin parlaklığı maksimuma ayrlandı. 1 saat sonrasında parlaklığı minimuma ayarlananın pili % 91 olduğu, parlaklığı maksimum olanın  pili %80 olduğu görüldü.

Yani anlayacağınız parlaklık telefon pilinizi ortalama olarak %14 oranında etkilemekte ki bu sadece 1 saatteki durumu için geçerli. Fakat minimum parlaklıkla gün ışığında telefon kullanmak çok zor olduğu için en mantıklısı telefon ayarlarınızdan (eğer varsa) otomatik parlaklık özelliğini etkinleştirmeniz olacak. Peki bu özellik ne işe yarar?

Peki bu özellik ne işe yarar?

Otomatik parlaklık özelliği, bulunduğunuz ortamdaki ışık miktarına göre telefonunuzun parlaklığını otomatik olarak ayarlanmasını sağlar.

2- REKLAM ENGELLEYİCİ KULLANIN

Akıllı-Telefonların-Pil-Süresini-Uzatmanın-8-Yolu-webhakim-p-1456

En uyuz olduğum şeylerden biri olan reklamlar artık beni çığırımdan çıkarıyor. Ne zaman dizi izleyecek olsam veya tarayıcıda gezinsem sürekli karşıma reklam çıkıp duruyor. Bu reklamlar hem asabımızı bozuyor hem de pilin yüksek bir yüzdesini tüketiyor. Mustips sitesinin testine göre reklamlar  %20 oranında şarjımızı yiyip bitiriyorlar. Vay hayınlar vay!!!

Peki bunun engellemenin bir yolu yok mu?

Tabi ki de var. 😀 App storelarınızdan rahatlıkla reklam engelleyici uygulamaları indirebilirsiniz. Bu sayede, uyuz ötesi reklamlardan kurtulup rahatlıkla nette sörfünüzü yapabilirsiniz.

 

3- E-POSTA AYARI OLAN PUSH HİZMETİNİ DEVRE DIŞI BIRAKIN

 

Push hizmeti,  hesabınıza gelen maillerin size anında iletilmesini sağlayan bir servistir. Push sistemiyle epostalarınız geldiği anda telefonunuza gönderilir. Anlayacağınız bir e-posta güncelleme hizmetidir. Push açık olduğunda sürekli yeni mailler için telefonunuzu kontrol eder. Bunu yaparken de aç kalmaz ve pilin büyük bir bölümünü yer. Test sonuçlarına göre %7’lik bir bölümünü tüketmekte olduğu gözlemlenmiş. Şimdi diyeceksiniz “O kadarcık mı?”. Telefonunuzun son yüzde yedilik şarjı kaldığında görürüm ben sizi.

Peki bu illet nasıl kapatılır?

Telefon ayarlarınızdan Posta, kişiler, takvim vs. ayarlarına girerek push hizmeti özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Peki bu sistemi kapatırsak ne olur?

Mailleriniz netinizi açtığınızda anında size ileti olarak gelmez. Sizin kullandığınız mail uygulamasına girip sayfanızı güncellemeniz gerekir.

4- ÇEVRİMİÇİ MÜZİK DİNLEMEK YERİNE MÜZİKLERİNİZİ TELEFONUNUZA İNDİRİN

 

İnternetinizi kullanarak uygulamalardan müzik dinlemek tamı tamına şarjınızı %15 oranında azaltmakta. Mesela ben o uygulamaları kullanmaktansa telefonuma indiriyorum. Telefon markam Sony ve kendisinin müzik dinlerken hiç şarj harcamamasına bayılıyorum. (Maşallah deyin. Nazar değmesin. :D) Her telefonda bu özellik geçerli değil ama en azından müzikleri indirirseniz telefonunuzu sürekli şarj etmek zorunda kalmazsınız.

5- KULLANMADIĞINIZ ZAMANLARDA WİFİ’NİZİ KAPATIN

En çok yapılan hatalardan biri de bu. Evdeyken wifim sürekli açık kaldığından dışarı çıkarken kapatmayı unutuyorum ve nereye gitsem saçma sapan ağlara bağlanıyor. Tabi o saçma ağlara bağlanırken kuzu gibi sessiz olduğuna bakmayın. Siz farketmeseniz bile sinsice bataryanızın daha çabuk boşalmasına sebbep oluyor.

Buna ek olarak hücresel veri kullanımını wifi ile karşılaştırırsak daha fazla pil sömürdüğünü görmemek elde değil. Yani demek istediğim wifiniz daima önceliğiniz olsun. 😀

6- ÇOK FAZLA PİL KULLANAN UYGULAMALARI DEVRE DIŞI BIRAKIN

Akıllı-Telefonların-Pil-Süresini-Uzatmanın-8-Yolu-webhakim-p-1452

Biliyorsunuz ki telefonunuzdaki bir çok uygulama siz kullanmasanız bile arka planda çalışmaya devam ediyor. Bu sayede şarjınızın daha kısa sürede bitmesine sebep oluyor. Arka plan bölümünden hangi uygulamanın ne kadar pil tükettiğini tespit edin. Eğer çok fazla pil tüketen bir uygulama görürseniz, o uygulamanın arka plan çalışmanızı devre dışı bırakın.

Iphone kullananlar, ayarlara gidin ve genel bölümüne girerek istediğiniz uygulamanın arka plan etkinliklerini devre dışı bırakın.

Android telefon kullananlar ise ayarlara girip veri kullanımına girin, bir uygulama seçin ve arka plan veri tüketimi için “Arka Plan Verilerini Kısıtla” seçeneğini seçin.

Tek tek seçmek biraz uyuzca olacaktır.

Peki bunun daha kolay yolu yok mu?

Kendimde saçma ve uğraştırıcı şeyleri yapmaya üşendiğimden bunun için de bir uygulama kullanıyorum. Aslında bu uygulama herkes tarafından bilinen, en iyi temizlik uygulamalarından biri olan Clean Master uygulaması. Bu uygulamada pil tasarrufu bölümüne tıkladığınızda en çok pil harcayan uygulamaları tespit ediyor. Sonra uyut butonuna basarak otomatik olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Bu sayede belli bir dk kadar pil sürenizi uzatabilirsiniz.

7- KONUM İZLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKIN

Akıllı-Telefonların-Pil-Süresini-Uzatmanın-8-Yolu-webhakim-p-1453

Benim her daim devre dışı bıraktığım bu özellik çoğu kimse de açık kalmakta. İnsanın yanlışlıkla eli dokunuyor, açık olduğunu bile fark etmiyor. Açıkcası ben bundan hoşlanmıyorum. Elalemin benim gezdiğim yeri bilmesine ne gerek var. Ünlü bir yere gidersin anlarım ama evindeyken insanlara ev konumunu niye açıyorsun ki. Bu yüzden daha önceden evine hırsız girenden tutun daha bir çok olay başına gelen insan var. Bu özelliği sadece kullanırken açık tutun. Çünkü bazı uygulamalar biliyorsunuz ki kişilerinizden tutun her şeyinize ulaşabiliyor. Açıkçası bu durum bana pek güvenli gelmiyor. Benden size tavsiye.

Sosyal medya başta olmak üzere birçok uygulama GPS özelliklerini kullanarak çok fazla pil tüketimine sebep oluyor. Herhangi bir uygulama ölümüne şarjınızı harcıyorsa emin olun GPS sistemini kullanıyordur. Bu özelliği ayarlardaki konum bölümünden devre dışı bırakabilirsiniz ya da uygulamalar bölümünden o uygulamayı bulun, izinler bölümüne girin ve GPS iznini iptal edin. Böylelikle uygulamanızı kullanırken daha az şarj harcamasını sağlayabilirsiniz.

 

 

8- GEREKSİZ BİLDİRİMLERİ ENGELLEYİN, PİL SÜRESİNİ UZATIN

Akıllı-Telefonların-Pil-Süresini-Uzatmanın-8-Yolu-webhakim-p-1454

Facebook bildirimleri, arkadaşlık isteği vs. gibi gereksiz uygulama mesajlarını devre dışı bırakın. Çünkü bu uyarılar uygulamanızda açıktır ve saat başı ötüp başınızın etini yerken pil süresini de kısaltır. Pilin büyük bir kısmını sömürür. Bu yüzden Iphone’da ayarlardan bildirimler bölümüne girip bir uygulama seçerek bildirimlerini engelleyin. Android’de ise uygulama yöneticisi bölümünden bildirimini engellemek istediğiniz uygulamayı seçin ve bildirimleri bölümünden “Engelle” seçeneğini seçebilirsiniz ya da bildirim bölümünden de uygulamalara ulaşıp aynı yöntemi uygulayın.

 

Evet sizlere sekiz yöntemi de verdim. Gerisi size kalmış. Ha bir de unutmadan söyleyeyim. Bir tane daha pil ömrünü uzatma yöntemim ise telefonunuzun şarjını %100 olmadan çekmeyin. Tamam bazen bu hatayı bende çok acelem olduğunda yapmak zorunda kalıyorum fakat yapılmaması gerekli. Bir de telefonunuz tamamen şarj olduktan sonra prizden çekin. Sonra pc’lerde olduğu gibi bataryanızın ömrü tükenir. Bu dediklerimi mutlaka uygulayın. Emin olun artık şarjınız zırt pırt bitmeyecek.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir