National Geographic fotoğrafçısı Jim Richardson, şimdiye kadar verilen en iyi doğa fotoğrafçılığı ile ilgili önerilerin, bazılarını sunmuştur. ‘Daha iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız, daha ilginç şeylerin önünde durun.’ der.

Doğa ilginç şeylerle dolu ve akıllı telefonların kameraları sayesinde bu ilginçlikleri yakalayabilirsiniz. Akıllı telefonların kameraları öylesine gelişti ki, bir fotoğraf makinesine ihtiyaç duymadan profesyonel fotoğraflar çekilebilir hale geldi. Hatta normal kameralardan daha üstün kameraları bulunan telefonlar da var. Ancak en güzel ve en şaşırtıcı bir manzarayı bile yanlış teknikler kullanarak fotojenik çıkmasını engelleyebilirsiniz.

İşte akıllı telefonunuzla muhteşem doğa fotoğraflarını en iyi şekilde çekmenize yardımcı olacak birkaç hızlı ipucu.

HDR Mod’u kullanın veya iddialı hissediyorsanız Raw (ham) Mod’da Çekin

Manzara fotoğrafları çekiminde,kamera  uygulamanızda HDR ayarından yararlanmak mükemmel bir fırsat. Birçok akıllı telefonda bulunan HDR özelliği bilinçli bir şekilde kullanıldığında çok net fotoğraflar çekmek mümkün.

HDR aslında “ High Dinamic Range ” açılımı ile nitelendirilen, tek bir fotoğraf çekmek yerine en az üç fotoğraf kullanılarak ve aydınlık noktaları yeniden değerlendirebilen bir özelliktir.

Varsayılan olarak etkinleştirilebilir,ancak etkinleştirmediyseniz kamera uygulaması ayarlarından açabilirsiniz.

Etkinleştirildiğinde, normal şartlarda siz çekilen üç ayrı fotoğrafı yazılım yardımları ile bir araya getirebilirken, söz konusu akıllı telefonlarda yer alan HDR ,her şeyi sizin yerinize yapabiliyor. HDR, parlak gün ışığı gibi yüksek kontrastlı sahnelerde özellikle kullanışlıdır. Ancak çekim sonrasında sonuçlarını kontrol etmeyi unutmayın, çünkü HDR bazen bir manzarayı doğal olmayan bir şekilde aşırı tonlamalı gösterebilir.

Eğer iddialı hissediyorsanız da Raw Mod’da çekmeyi de deneyebilirsiniz.Bu çoğu akıllı telefonun kısa bir süre önce elde ettiği bir özelliktir.

Kamera görüntünün bir JPEG versiyonunu oluşturduğunuzda,fotoğrafın en karanlık ve parlak kısımlarının görüntü bilgilerini klipsler.Bu ekstra veriden yararlanmak için Adobe Lightroom Mobile gibi daha gelişmiş bir düzenleme uygulaması kullanmanız gerekecek,ancak bitmiş ürünün genel görünümü açısından,daha fazla esneklik sağlayabilir.

Çekim yapmak için Günün Mükemmel Saatini Seçin

‘İyi’ ışık tanımı zevklere bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Fakat gerçekten muhteşem bir manzara bile sert havai bir ışıkla mahvolabilir.

Sıcak, sihirli bir aydınlatma istiyorsanız,gün doğumundan yaklaşık bir saat önce ve daha sonra gün batımından önce ‘altın saat’ başında konumunuza gelmeyi planlayın. Photo Pills gibi bir uygulama, herhangi zamanda güneşten ne bekleyeceğinizi tam olarak size bildirecektir.

Photo Piils üzerine para harcamak istemiyorsanız, altın saat.com gibi diğer ücretsiz altın saat uygulamalarını kullanabilirsiniz.

1/3 Kuralını (rule and thirds) Uygulayın

Fotoğrafta en çok bilinen ve uygulanan kural “1/3 kuralı”dır.

1/3 kuralı fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başlayan herkesin ilk öğrendiği kurallardandır, dengeli ve ilginç fotoğraflar çıkarmak için temel niteliği taşır.

Kuralı oluşturan temel prensip, fotoğraf karesini yatay ve dikey olarak 3’er eşit parçaya ayıran 4 çizgi çekip fotoğrafı toplamda 9 küçük parçaya ayırmaktır.

1/3 kuralının oluşturduğu çizgiler ve köşeler fotoğrafın “ilgi merkezleri”ni size gösterir. Ayrıca fotoğrafınızdaki önemli objeleri yerleştirmek için kılavuz çizgi olma görevini de üstlenir.

Çerçevenize bir manzara fotoğrafının en ilginç bölümlerine doldurun ve dengeli bir his verene kadar farklı pozisyonlar deneyin.

Ayrıntıları Unutmayın

Masalsı manzara, güzelliği ile hipnotize edebilir.Ancak geniş çekimler yaptıktan sonra,manzarayı belirlemenize yardımcı olabilecek daha küçük özellikler ve ayrıntılar için etrafınıza bakın.

Altın saat ışığında yıkanmış bazı yaprakları bulun veya özellikle ilginç kayaların dokusunu yakından çekebilirsiniz.Ayrıntılı çekimler kendi başlarına güzel olacaktır.

Güneşi nereye yerleştirdiğinize Dikkat Edin

Güneşi resmin çerçevesi içine yerleştirmek zor iş olabilir. Yoğun parlaklık genellikle resmin geri kalan kısmının koyulaşmasına neden olur ve ışınlardan gelen parlama görüntü boyunca yayılabilir, kontrastı giderir ve tipik olarak mor, yeşil veya bazen beyaz renkte garip görünümlü lekeler ortaya koyar.

Güneş ışığının doğrudan merceğe çarpmasını engellemek için elinizle kameranızın gölgesini gölgelemeyi deneyin.

Ufkunuzu düzeltin

Eğri bir ufuk, herhangi bir manzara vuruşunu mahvedebilir.

Onu çektiğinizde tam olarak doğru hale getirmek her zaman mümkün değildir, ancak paylaşmadan önce işleri düzeltmek için zaman ayırın.

Görüntü Ölçeğini Verin

Kamera, muhteşem şeylerin daha az etkileyici görünmesini sağlamanın bir yoludur. Parkurlar dik gibi gözükmemekte, dağlar uzun boylu görünmemektedir ve ormanlar görkemli görünmemektedir.

Akıllı telefonunuzdaki geniş açılı objektif kısmen suçlanıyor ancak ölçek ekleme yollarını arayarak bununla savaşabilirsiniz. Doğal kaynakların korunma fotoğrafçısı Cristina Mittermeier ustalıkla insanları çerçeve içinde küçük yaparak ölçekli kullanır. Kuşlar, ölçek vermek için mükemmel bir seçenektir, ancak bazılarının uçması için beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir