Binlerce kişinin beklediği AKS sınav sonuçları 15 gün içinde açıklanacaktı. Bu arada adaylar günlerdir heyecanla sonuçları bekliyordu, MEB az önce müjdeli haberi duyurdu.

Bildiğiniz üzere Adaylık Kaldırma Sınavı 26 Temmuz yapıldı. MEB’in yayımladığı kılavuzda sonuç tarihine ilişkin 15 gün ibaresi yer alıyordu. Öte yandan ise 3 hafta geçmesine rağmen sonuç duyurusu olmadı. Milli Eğitim Bakanlığı son dakika duyurusu yaparak sonuçları ilan etti.

26 Temmuz 2020 tarihinde yapılan Adaylık Kaldırma Sınavı sonuçları açıklanmıştır. Sınava giren adaylar sınav sonuçlarını kişisel MEBBİS sayfasından Aday Öğretmen Performans Değerlendirme Modülünden görebilir.

AKS SINAV SONUÇLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

SINAV SONRASI İŞLEMLER

AKS Sınav Sonuçları

1- Sınav 100  puan üzerinden değerlendirilmeye alınır. Başarı puanı 60 puan ve üzerinde olan aday öğretmenler (sözleşmeli/kadrolu) başarılı sayılacaktır.

2- Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce valiliklere bildirilen sınav sonuçlarına göre başarılı olan aday öğretmenler (sözleşmeli/kadrolu) adaylık sürecini tamamlamış sayılırlar.

3- Sınavda başarılı olamayan aday öğretmenler (sözleşmeli/kadrolu), Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri gereği il içinde aynı hizmet alanında başka bir eğitim kurumunda görevlendirilerek yeniden performans değerlendirmesi ve sınava tabi tutulur.

Bu kapsamdaki aday öğretmenlerden; ikinci kez sınavda başarısız olanlar öğretmenlik unvanını kaybeder.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER