Akademik kariyer düşünen adaylar bugün ALES sınavına girdi. ALES’te 100 soruyu yapan 150 dakikada tamamlayan adaylar sınavın hemen ardından puanlarını tahmini olarak öğrenmek istiyor. ALES puan hesaplama nasıl yapılır? Ayrıca ALES sonuçları ne zaman açıklanacak, hemen bakalım.

ÖSYM tarafından düzenlenen, lisans programını bitirenler, denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar, lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, ALES ilgili olarak bir çok şeyi merak ediyor. Özellikle,  ALES puan hesaplama nasıl yapılır?

ALES SORU VE CEVAPLARI NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Geçmiş döneme bakıldığında ALES sınavına bakılırsa ALES soru ve cevaplarının 1 hafta içerisinde yayınlanması tahmin ediliyor.

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

ALES Puan Türleri ve Test Ağırlıkları

ales puan hesaplama

ALES Sayısal Puanı: 0,75 (Sayısal) – 0,25 (Sözel)

ALES Sözel Puanı: 0,25 (Sayısal) – 0,75 (Sözel)

ALES Eşit Ağırlık Puanı: 0,50 (Sayısal) – 0,50 (Sözel)

ÖSYM soruları optik okuyucu ile okunup bilgisayar ortamında özenle bakılmaktadır. Ayrıca adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı toplanarak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının 4/1 çıkarılarak ham puanlar elde ediliyor.

Diğer yandan her test için sınavı geçerli bütün adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, standart sapması 10 olan standart, ortalaması 50 puanlara dönüştürülüyor. Ayrıca her aday için Sayısal-1, Sayısal-2, Sözel-1, Sözel-2 Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır.

Her aday için sözel ağırlıklı, sayısal ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanmaktadır. Her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanmaktadır.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER