Dünya genelinde aşı bulma çalışmaları devam ederken sürpriz 2 isim gündeme bomba gibi düştü. Koronavirüs aşısı çalışmalarıyla dünyanın gündemine oturan 2 Türk’e övgüler yağıyor. Bilindiği üzere aşıda %90 başarı kaydedilmişti. Bu arada ise Alman medyası, Doktor Özlem Türeci ve Profesör Uğur Şahin’i dünyayı krizden kurtaracak kişiler ilan etti. Dahası Nobel tıp ödülünü alabileceklerini savundular.

Alman Medyası Koronavirüs Aşısını Bulan Türkleri, Dünyayı Krizden Kurtaracak Kişiler İlan Etti

Alman Medyasi Koronavirus Asisini Bulan Turkler

Dünya genelinde 1 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüs salgınına karşı aşı ruhsatı, neredeyse herkesi umutlandırdı.

En az 7 şirketin koronavirüse karşı aşı geliştirme kapsamında büyük mesafe aldığı belirtilirken, çalışmaların olumlu yanıt verdiği belirtiliyor. Aşıya en yakın isimler ise Dr. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin‘in kurduğu Almanya’nın Mainz kentindeki BioNTech firması ve Amerikan ortakları Pfizer. Prof. Şahin bugün bir kez daha, BNT162b2 kodlu aşının tüm deneme süreçlerinin başarıyla sona erdiğini belirttiler. Bu arada sadece gerekli iznin çıkmasını beklediklerini ifade ettiler.

Şahin, aşıyı toplam 37 bin kişide denediklerini, tüm klinik denemelerden olumlu sonuç alındığını ve “hedef çizgisine çok yaklaştıklarını” belirtti.

Diğer yandan ise aşının güvenirliğini ve enfeksiyona karşı koruyucu özelliğini “mükemmel” olarak niteleyen Şahin, deneklerin antikor geliştirdiklerini ve bağışıklık kazandıklarını vurguladı; başarı oranını ise % 90 olarak tanımladı.

Nobel Tıp Ödülü Kazanabilirler

Koronavirüse karşı aşının geliştirilmesini Alman medyası mucize olarak nitelendirdi. Alman gazeteleri, Prof. Şahin ve eşini şimdiden dünyayı krizden kurtaracak kişiler ilan etti, başarılı olmaları halinde Nobel Tıp Ödülü’nün de kazanacaklarını bildirdiler.

İlk Aşı Kampanyası İlkbaharı Bulabilir

2021 yılının ilk çeyreğinde olabileceğini belirttiler. Bu arada çok daha erken ruhsat çıkması durumunda bile, ilk aşılama kampanyası lojistik hazırlıklar sebebi ile önümüzdeki yılın ilkbahar aylarında başlayabilecek. Bu rapor, “aşı bulundu, Covid-19 bitti” diye düşünenlerde hayal kırıklığı oluştururken, salgın hala ciddiyetini koruduğunu da ayrıca vurguladılar.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER