Alman gazetesi Bild, Pekin'e korona virüsü gizlediği ve yeterli önlem almadığı için 149 milyar maliyet faturası çıkardı.

Almanya’nın en büyük gazetesi Bild, 15 Nisan’da, Wuhan korona virüs Covid-19 salgını tarafından ülkeye verilen zararlar için yaklaşık 150 milyar € fatura maliyeti çıkardı. Çarşamba günü ”Çin’in bize borçlu olduğu şey” başlıklı bir makalede, gazete pandemiden kaynaklanan zararları tek tek kalem kalem açıkladı.

Almanya’nın Korona Virüs Nedeni İle Yaklaşık Olarak Zararı

Listede yer alan maddeler arasında Mart-Nisan ayları arasında 24 milyar € turizm geliri, Alman film endüstrisi için 7,2 milyar € kayıp, Lufthansa için saatte 1 milyon € ve Alman küçük işletmeler için 50 milyar € kayıp kar yer aldı. Toplam kayıplar, 149 milyar Euro’ya ulaştı ve gazetenin Almanya’nın GSYİH’sında yüzde 4,2’lik bir düşüşe neden olduğu tahmin ediliyor. Böyle bir düşüşün kişi başına 1.784 € zarar olacağı belirtildi.

Aynı gün, Berlin’deki Çin Büyükelçiliği, gazetede basılan zarar tahmininin ”milliyetçiliği, önyargıyı, yabancı düşmanlığını ve Çin’e düşmanlığı körüklediğini” iddia ederek yanıt verdi.

16 Nisan Perşembe günü gazetenin Editör müdürü Julian Reichelt başyazısında, ”Çin vatandaşları üzerinde sıkı gözetim var ama yine de başarısız olduklarını” dile getirdi.

Çin Virüste Gerekli Önlemleri Almadı Mı?

Ayrıca komünist ülkenin, Wuhan’daki viroloji laboratuvarındaki güvenlik standartları bu kadar gevşekken diğerden yandan siyasi mahkumlarına nasıl sıkı kısıtlamalar getirdiğini açıkça eleştirdi.

Wuhan’ın Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarı, salgının olası suçlusu olarak belirtildi. Bununla birlikte, son zamanlarda ortaya çıkan başka bir teori, virüs önce yarasa virüslerinin çalışıldığı Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki bir laboratuarda insanlara sıçramasıdır. Xi’yi Aralık ayında ise dış dünyadan insandan insana bulaşma hakkındaki sorulara yanıt vermediği için eleştirildi.


Trend içerikler

Kaynak : https://www.taiwannews.com.tw/en/news/3919329
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!