Alphabet’in İddasına Göre, Uber Sürücüsüz Araç Teknolojisini Saklıyor

Ana Sayfa Haber Alphabet’in İddasına Göre, Uber Sürücüsüz Araç Teknolojisini Saklıyor
Yunus Emre İyitütüncü   Google‘nin tüm şirketlerini bir çatı altına almak için 2015 yılında kurduğu konglomerat kuruluşu olan Alphabet, yeni bir iddia ortaya attı.Alphabet, Amerikan ulaşım şebekesi şirketi olan Uber‘in, Google’nin teknolojisi olan Waymo’dan kopyalayacağı sürüş teknolojisinin önemli bir kısmını sakladığını belirtti.

Gelen iddialar sorası Uber sessiz kalmayarak, hiçbir şeyi saklamadıklarını ve Alphabet’in patentlerini ihlal etmediklerini söyledi.

Ancak Alphabet, Uber’e kendi tescilli sürücüsüz araç teknolojisini çaldığını iddia ederek dava açtı.Dava süreci devam ederken, çıkan ön mahkeme kararında, Uber firması, Alphabet’in iddalarının “açıkca yanlış” olduğunu belirtti.

Eski bir Alphabet yöneticisi olan Anthony Levandowski, sürücüsüz araç teknolojilerini geliştirmeye yönelik girişimlerinin olduğunu söyledi.Alphabet’in bir başka iddiasına göre de eski yöneticilerden olan Levandowski, kendi özerk kamyon kuruluşu Otto için 14.000 bin dosya çaldı.

Açıkcası Alphabet bu iddialarını kanıtlayacak güçte ve yeterli delillerininde olduğunu belirtiyor.Süren davalar sonucu ne olur bilinmez ama sürücüsüz araç teknolojisinin geliştiği ve önümüzdeki yıllarda piyasaya sürüleceği kesin.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir