Geçen hafta rekorlar kıran altın haftayı da yine aynı şekilde açtı. Altının gram fiyatı 480 liradan işlem görüyor. Uzmanlar, altının ons fiyatında 2000 doların destek çıktığını, bu nedenle gram altına 470 ile 490 lira bandının olacağını kaydetti.

Altın Alacaklar Dikkat! Çeyrek Altının Yeni Fiyatı!

Altin Alacaklar Dikkat

Altın bu haftada yükselişle başladı ve 480 liradan da işlem görüyor. Altının ons fiyatı, cuma günü 2.075,11 dolarla tarihi rekoru görmesinin ardından etkisini daha da artıran kar satışlarıyla düşüşe geçerek günü % 1,4 azalışla 2.035 dolardan tamamladı.

Diğer yandan ise altının ons fiyatına paralel geçen haftanın son işlem günü 488,1 lirayla rekor seviyesinde işlem gören gram altın ise 477,2 liradan haftayı kapanış yaptı.

Haftaya yükseliş ile başlayan gram altın, saat 12 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,6 artarak 480 lira seviyesinden işlem görüyor. Bu arada çeyrek altın 787 lira, Cumhuriyet altını 3.213 liradan satılıyor.

Uzmanların Açıklaması

Altının ons fiyatı, önceki kapanışa göre % 0,1 azalışla 2.032,8 dolar seviyesinde işlem görüyor. Uzmanlar, ABD ve Çin arasındaki gerilim ve ABD’de Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında hayata geçirilmesi planlanan teşvik paketi konusunda tarafların anlaşma yapamaması altının ons fiyatını desteklemesine karşılık küresel bazda beklentilerden iyi gelen makroekonomik verilerin riski daha da körüklediğini bu sebeple yükselttiğini kaydetti.

Bugün itibari ile ise yurt dışında ABD JOLTS açık iş sayısı verilerinin takip edileceğini bildiren uzmanlar, teknik açıdan altının ons fiyatında 2.000 doların destek olarak öne çıktığını belirtti. Son olarak ise gram altında ise 470 ile 490 lira bandının izleneceğini kaydetti.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!