• Ana Sayfa
  • İnternet
  • Altın ve Dolar Yatırımcıları Dikkat! Ünlü Analist İslam Memiş’ten Altın Uyarısı

Altın fiyatları geçtiğimiz hafta açıklanan ABD enflasyon verisi sonrasında düşüşünü hızlandırdı.

Ons altın dün 2 yılın en düşük seviyesini görürken, bir süredir 1000 lirada tutunma mücadelesi veren altın gram fiyatı ise 972 liraya kadar geriledi.

Altın ve Dolar Yatırımcıları Dikkat! Ünlü Analist İslam Memiş’ten Altın Uyarısı

altin hesabi olanlar dikkat

ABD’de enflasyon rakamlarının yüksek gelmesinin ardından Fed’in gelecek hafta yapacağı toplantıda faiz oranlarını 100 baz puan artırabileceğinin konuşulmaya başlanması altın fiyatını aşağı çekiyor.

Spot altın fiyatı dün sabah son 2 yılın en düşük seviyesi olan 1.660 dolar/ons seviyesini gördü. Bir süredir 1000 lira psikolojik seviyesinde tutunma çabası veren gram altın fiyatları ise ons altındaki düşüşten nasibini alarak dün 972 liraya kadar çekildi. Altının gram fiyatı böylece 2 ayın en düşük seviyesini gördü.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise bu yılsonuna kadar altında yeni bir rekor beklediğini belirterek, “Gram altında son alım fırsatı” dedi ve Ekim ayına işaret etti.

“Ekim ayı itibariyle merkez bankaları sahadan çekilir, piyasa kendi hikâyelerini yazar” diye konuşan İslam Memiş şunları söyledi:

“İçeride gram altın 1030 lirada 998 liraya kadar geriledi. Kapalıçarşı’da 994-995 bandında. 2 ay sonra 1000 TL’nin altını indi. Kısa vadede 950-1000 lira arasında olmayı sürdürecek.

Uzun vadeli olarak bu düşüşlerin kalıcı olmayacağını görüyorum. 950-1000 lira şu an için düğün yapacaklar ve altın borcu olanlar için bir fırsat. Yılsonuna doğru yeni bir rekor denemesi ile 1250-1450’yi görebilir.

Çünkü riskler artmaya devam ediyor. Yılın son çeyreğinde ne olacağı belli değil dünya genelinde. Merkez Bankaları altın alımlarını devam ettiriyor. Bunların hepsi bir artış sebebi. Son 20 yıldır gram altın yatırımcılarına en çok kazandıran yatırım aracı oldu. Geçen sene 480 liraydı gram altın.”


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER