Android 9 Ne Zaman Çıkacak?

Ana Sayfa Haber Mobil Android 9 Ne Zaman Çıkacak?
  Teknoloji öncüsü Google, cep telefonu algısını kökten değişikliğe uğratan ve kullanıcılar için mobil cihazları ayrılmaz bir hale getirmeyi başaran Android serüveni efsanesine yeni bir boyut kazandırıyor.

Google, yaklaşık olarak 5 ay önce Oreo kod adıyla anılan Android 8.0’ı yayınlamıştı Api 27 kimliğine sahip Oreo isimli yeni sürüm geçtiğimiz günlerde son parti cihazlar için hazır hale getirildi. Android tarafında yeni sürümler ile alakalı en büyük problem, üretici firmaların Google yazılımcılarının hızına ayak uyduramaması. Her ne kadar Google biz kullanıcılar için sürekli olarak Android’i geliştirip yeni özellikler eklese de maalesef çok az bir kullanıcı grubu bu güncellemelerden faydalanabiliyor. Bunun en başlıca sebebi ise Samsung, Sony gibi şirketlerin sahip oldukları 3. Parti uygulamaların işletim sistemine entegresinin uzun sürmesi ve eski cihazlara güncelleme desteğini kesmesi.

android 9 ne zaman çıkacak

Asıl konumuza dönecek olursak, Google, ‘ P ‘ olarak adlandırdığı yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor.

Tasarım anlamında zaten son derece ergonomik bir yapıya sahip olan Android işletim sisteminin bu bağlamda yeni bir değişikliğe ihtiyacı olmadığını düşünen Google, bu defa Android’i gizlilik endişesi olan kişiler için güçlendirmeyi hedefliyor.

Akıllı telefon dünyasının en büyük sıkıntılarından birisi olan gizlilik endişeleri, her geçen gün daha çok insanı tedirgin ediyor. Telefon uygulamalarının arka planda açıkken cihazın donanımlarına eriştiğine dair kanıtlar yayınlanıyor. Seslerimizin, hatta kameralar aracılığıyla görüntülerimizin kaydedildiği söyleniyor. Özellikle geçtiğimiz yıl Facebook’un kullanıcılardan ne şekilde veri topladığını itiraf etmesi bir hayli tartışma yaratmıştı.

Tüm bu sıkıntıları göz ardı etmeyen Google, yeni sürümünde biz kullanıcılar için güvenlik seviyesini artırmayı amaçlıyor.

android 9.0 alacak telefonlar

En bariz yenilik ise arkaplanda çalışan uygulamaların kamera sensörünü kullanımını engellenebilecek olması. Tabiki yenilikler bununla sınırlı değil ama öğrenmek için biraz beklememiz gerekecek.

Android 9 Çıkış Tarihi

Android P olarak adlandırılan bu yeni sürümün içeriği ve tasarımı önümüzdeki günlerde daha da netleşecek. Şirketin ise yeni sürümü Google I/O etkinliğinde tanıtması bekleniyor.

Android 9.0 Alacak Telefonlar Hangileri ?

Şuan için Samsung veya Sony markalarından telefonlarla ilgili bir açıklama gelmesede, son çıkan amiral gemisi telefonların bu güncellemeyi alması bekleniyor. İlerleyen günlerde eski model cep telefonlarının hangilerinin android 9 güncellemesini alacağı açıklanınca buradan bildireceğiz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir