Canlı beyin dalgaları boyama ile duygularınız akıl karıştırıcı bir sanat haline geliyor.

Londra merkezli bir yaratıcı teknoloji stüdyosu olan Random Quark,insanların beyin aktivitelerini tarayarak,görkemli bir şekilde duyguları temsil etmenin yolunu buldu ve bu duygulardan büyüleyici tablolar yapıyorlar.

Loş ışıklı ve gürültülü olmayan bir odada kişilere EEG kulaklıkları takılır, ekip kişilerden gözlerini kapatmalarını ve mutlu ya da üzücü bir anısını düşünmesini ister.

Cihaz beynin elektriksel aktivitesini soldan sağa  tarar ve bireylerin hafızasına ve ruh haline benzersiz bir bakış açısı oluşturan bir veri seti oluşturur. Ancak bu bilgi delüksinin tuval içine,benzersiz bir sanat parçası olan görsel bir biçimde yansıtılması gerekir. Çalışma gerçekleştirilirken bazı teknikler kullanıldı.

Kuş Sürüleri

Ramdom Quark ekibinden Theodoros Papatheodorou ve Tom Chambers üretken sanattan esin kaynağı olan bir tekniği adapte ettiler. Bu teknik kuş sürüsü ve denizdeki balık hareketlerinden esinlenerek gerçekleştirilen bir algoritma.

Papatheodorou, bazı kuralları aynı tutarak tek bir görsel çıktı oluşturmayı başardıklarını ve temelde hepsinin aynı ressam tarafından farklı günlerde yapılmış gibi göründüğünü söyledi.

Floklama algoritmaları, EEG testi sırasında beyinden çıkan muazzam miktardaki verilerin birkaç girdiye indirgenmeden kullanılmasını sağlar.

İnsanın ne hissettiğini belirlemek için Random Quark, duygunun lateralizasyonu diye adlandırılan bir teoriye dayandırıyorlar. Bu teori temelde beynin sol tarafındaki aktivitenin olumlu duygularla ilişkili olduğunu, sağdaki artan etkinliğin ise olumsuz duygularla bağlantılı olduğunu söylüyor.

Papatheodorou, sağ sol hemisferler arasındaki asimetrinin yanı sıra beyindeki (alfa-beta-gamma dalgaları) genel aktivasyonunu ölçüyoruz ve bu verileri tüm insan duygularının çizildiği  Cenevre Duyguları çarkı olarak bilinen 2D değerlik aktivasyon grafiğinde çiziyoruz dedi.

Ham duygular

Deney amacı ile Random Quark, duyguları 7 büyüklüğe indirgediler. Sevinç,hüzün,öfke,sevgi,tiksinti korku sürpriz  sadece onları ölçüp sadece onları puanlandırıyorlar. Duygular yoğunluğa göre sıralanır ve her biri için bir güven düzeyi bulunur. Ardından  sistem yalnızca ilk 2 duyguyu seçer ve sistemin her parçacığına orantılı olarak benzersiz bir renk gölgesi katar. Bu parçacıkların bir arada birleşmesi, parçalanmalarına ve birbirleriyle etkileşime girmesine neden olurlar.

Doğru Renkler

Renklerin birleşmesi duygular için ortak sembolleri, öfke için kırmızı,üzüntü için mavi vb. ifade eder.

Resimler Londra’daki bir galeride sergilendi. Papatheodorou ve Chambers ayrıca Saatchi Wellness web sitesi için duygusal teknikler de kullandılar. Bu web sitesinde temel olarak “heyecan küresi”ni tarayıp dünyanın duygusal durumunu makine öğrenimi ile ortaya koydular.

Olası Uygulamalar

Random Quark’tan Chambers, beyin dalgalarının insan bilgisayar etkileşiminde bir deney olarak resmedildiğini görür. Bilgisayarın geleceği olarak gördüğümüz şey, bilgisayarları daha iyi kararlar verebilmeleri için bağlamda bulunmanın bir yoludur. Alexa veya Google Home ile konuştuğunuzda, nasıl düşündüğünüzü anlayabiliyorsa, sizinle iletişime geçebilir ve sizinle daha akıllı bir şekilde etkileşime geçebileceğini söyledi.

Gelecekte bilgisayarlar, duygular gibi daha fazla bağlamda, evde çalışırken ev ortamınızı ruh halinize göre ayarlamak gibi uygulamalarla daha uyarlanabilir hale gelmelerini sağlayacaktır. Ayrıca hikayeyi, daha interaktif hale getiren bir şekilde etkileyebilir, böylece öykünün anlatıldığı tepkilere adapte olabilir.

Papatheodorou, gelecekte bir kitap veya şarkı yazmak yerine, sanatçılar muhtemelen her bir okuma veya dinleme için benzersiz olan programlar yapılacaktır dedi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir