Depresyon Tedavisinde Yeni Bir Yöntem! Anksiyete Çözüm Olabilir mi?

Ana Sayfa Haber Sağlık Depresyon Tedavisinde Yeni Bir Yöntem! Anksiyete Çözüm Olabilir mi?
  Bir yıl önce acı bir şekilde, depresyon geçiren 24 yaşında olan bir hastaya doktoru tarafından pek alışık olunmayan bir reçete verildi: soğuk suda haftalık 1 kez yüzmek. Doktor ilaçları haftadan haftaya giderek azalttı bu arada hasta yüzmeye devam ediyordu, dört ay kısa bir sürede ise ilaçlarını tamamen bıraktı ve depresyon hastalağından kurtuldu.

Hasta Sarah, University College London’da bir araştırmacı ve doktor olan Christoffer van Tulleken tarafından sunulan, BBC belgesel dizisi ”The Doctor Who Gave Up” Uyuşturucu’nun bir parçası olarak kamerayla izlenmeye alındı.

anksiyet tedavisi

Doktor Van Tulleken, “En çok reçete edilen ilaçlarlarda, özellikle de bunların etkililiğine dair kanıtlarda güçsüzlükler ve zayıflıklar bulunuyor” dedi. Hasta da yani Sarah’da 17 yaşından bu yana anksiyete ve majör depresif tedavisi görmekte idi. Fakat baktığımızda semptomları 1.basamak tedaviye dirençli idi ilaçları adeta onu karanlık bir fanusun içine sokuyordu. Sarah kızını dünyaya getirdikten sonra ilaçları kullanmak istemiyordu. Kafasına taktığı şey ise depresyon illetinden kurtulmak istiyordu.

Van Tulleken’in denetiminde, günden güne ilacın dozlarını düşürdü. Bu arada 15 derecelik suda haftalık yüzme programı başlattı.

anksiyet tedavisiKimsenin alışık olmadığı bu tedavi yöntemi ile kadın hasta 4 ay içinde ilaçları tamamen bıraktı ve bu büyük depresyondan kurtulmuş oldu. (tabi şifayı Allah (c.c) verir.) Depresyonu tanımladığımızda dünyada insanların hayatını zehir eden ve onları yaşamını mutsuzlaştıran hastalıklardan bir tanesidir. Bu arada Doktor Van Tulleken depresyon tedavisi süresinde gittikçe artan daha yüksek sayıda antidepresan kullanımı olduğunu ifade etmekte. Bu ilaçların etkinliği ile yapılan testler ise çok yetersiz. Bu nedenledir ki bir çok doktor alternatif yollar üretmeye çalışıyor.

Sarah’ın hayatının hikayesi ise Van Tulleken ve meslektaşlarının yazdığı, İngiliz Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir vaka raporunun alt yapısını oluşturdu. Raporda, Van Tulleken ve meslektaşları Sarah’ın deneyimini anlatıyordu ve soğuk suda yüzmenin diğer hastalar üzerinde iyi olup olmayacağını ortaya çıkması için çok daha fazla Dünya genelinde araştırma yapılmasını istiyorlar.

anksiyet tedavisi

Vücut soğuk suya girmesiyle ilk ani tepkisi, soğuk su şokuna sebep olarak derhal soğumasıdır. Bu arada bu özelliğinden ötürü kalp hızında ve solunumda artışa neden olduğunda dolayı tıbbi rahatsızlıkları olanlar için büyük bir tehdittir.

Portsmouth Üniversitesi’nde egzersiz ve spor bilimi bölümü profesörü; raporun yazarlarından biri olan Michael Tipton şunları söyledi: “Yararlı olmasını düşünmekten bu yana çok uzun yıllardır soğuk suya dalmanın tehlikeli yönleri hakkında çok daha endişeliydik.” Tipton, soğuğun anti-enflamatuar olduğuna dair kanıtlar olduğunu ve pek yakın tarihli bir çalışmanın, soğuk suda yüzmenin ameliyat sonrası ağrı yaşayan hastalarda iyileşme sağladığının olduğunu belirtti.

Baktığımızda soğuk suda yüzmek, vücuttaki stres tepkilerini de aktif etmekte ve soğuk suya tekrar tekrar maruz kalmak alışma denilen bir uyum sürecine sokar.

Van Tulleken, “Bir teoride, eğer soğuk suya alışırsanız, tepkileriniz, öfkeniz, strese karşı tepkileriniz, sınavlar veya eş ile tartışma gibi diğer günlük farklı streslere karşı da gittikçe duygularınız körelmeye başlar” diyor. Bu arada çalışmaya katılmamış olan Reading Üniversitesi’ndeki bir klinik psikolog ve profesör olan ShirleyReynolds’a göre, egzersiz gibi faydalı bir aktivitenin kendi kendine faydalı olduğuna dair kanıtlar var. Reynolds ayrıca, “tek bir hastanın,“ bu yöntem depresyon tedavisi için yeterli olarak görülmeyeceğini dile getirdi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir