Antibiyotikler hamilelik döneminde düşük riskini iki kat artırdı !

Ana Sayfa Haber Antibiyotikler hamilelik döneminde düşük riskini iki kat artırdı !
Yunus Emre İyitütüncü   Yaklaşık dört gebelikten birinde düşük oluyor.Araştırmaya göre , bir antibiotik  hamileliğin erken döneminde alınırsa , düşük  riski ikiye katlanabilir . 95.000’den fazla kadının katıldığı araştırmaya, ilacın inanılmaz bir risk ile ilişkili olduğunu açıkladı.

Uzmanlar, “araştırmanın vurguladığı en büyük riskin, gebe olduğunun farkında olmayan kadınlar için çok büyük bir tehlike oluştuyor ” dedi. İngiltere’de ki doktorlar, gebelik olduğunda verilen  ilaçları reçetelemek konusunda genellikle temkinli davranmaya başladılar.

Araştırmamız, belirli antibiyotik tiplerinin kendiliğinden düşük yapma riskini artırdığını ve bu oranın yüzde 60 ila iki kata çıktığını gösteriyor dedi.

Kanadalı Tıp Birliği Dergisinde yayınlanan araştırmada, düşük olasılık düşüklüğü, makrolidler, kinolonlar, tetrasiklinler, sülfonamidler ve metronidazol olarak bilinen yaygın olarak kullanılan antibiyotiklerle ilişkili bulundu.

Ancak bilim adamları, gebe kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde sıklıkla kullanılan Eritromisin ve nitrofurantoinin, artmış bir risk ile ilişkili olmadığını tespit ettiler.

Montreal Universitesi’ndeki Eczacılık Fakültesi’nden Dr. Anick Berard, “Enfeksiyonlar gebelik sürecinde yaygındır.

“Enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotik kullanımı, diğer çalışmalarda düşük doğum ağırlığı ve prematüre doğum riski ile ilişkili olmasına rağmen, araştırmamız, belirli antibiyotik türlerinin spontane düşük yapma riskini% 60 ila% 90 arasında artırdığını gösteriyor. “

Beş büyük antibiyotik sınıfı, düşük yapma riskini artıyor.

Drard Berard, “Spontane düşük riski göz önüne alındığında,% 30 gibi yüksek bir oranda gidebilir” dedi.

“Bununla birlikte, artan risk, kullanıcılar için pekte rahatlatıcı olmuyor .”

Berard ve ekibi, klinik olarak tespit edilen spontan düşükler olarak tanımlanan 8702 vakayı 87 020 kontrollerle karşılaştıran Quebec Gebelik Kohortundan 1998 ve 2009 yılları arasındaki verileri inceledi.

Araştırmanın tüm katılımcıları 15 ila 45 yaşları arasında idi.

Düşük Yetkilendirme Derneği, araştırmanın ölçeği ve kalitesini “gerçekten önemli bir araştırma parçası” haline getirdiğini söyledi.

Doktor ve dernek eski mütevellisi olan Dr. Nicola Davies, “Bu araştırmanın temel riski, hamile olduklarını bilmeyenler için.

“Bu ilaçların çoğu, bir kadının hamile olup olmadığını bilmiyor olmasından kaynaklanıyor”

Makrolidler, özellikle bağırsak enfeksiyonları ve cilt enfeksiyonlarının yanı sıra özellikle penisiline dirençli olanlar için solunum yolu enfeksiyonları için reçete yazılır.

Bu arada, tetrasiklinler akne hastası insanlar için reçete yazılabilir.

O, nitrofurantoin’in güvenli olduğunu gösteren verilerin, son zamanlara kadar güvenliğinde  şüphelendiğine göre düşük yapma riski ile ilişkili olmadığını söyledi.

Yaş, düşük riski ile bağlantılı en önemli faktörlerden biridir ve 30 yaşın altındaki gebe kadınlardan 10’u, 45 yaşın üstünde ise yüzde 50’sini bulma şansı bulunmaktadır ” dedi.

Kaynak: telegraph.co.uk

 

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ayşen Kalamış Recent comment authors
  Takip et  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ayşen Kalamış
Ziyaretçi

Zaten oldu olası sevmediğim bir şeydir o antibiyotikler ama bazen insan hastalandığında mecmur kalıp içiyor. Ama umarım bu zararlı şeylere alternatif sağlıklı bişeyler üretirler.