iOS uygulama geliştiricilerini senelerdir 64 bit kodlamaya yönlendiren Apple, bugün itibari ile bunu resmi olarak mecburi kılacak bir imza attı.

32 bit yazılımların geçmişte pek başarı gösterememesi adına karar veren Apple, doğacak yeni nesil iOS versiyonlarında 64 bit dışında tek bir uygulamaya dahi izin vermeyecek.

Apple Store’da bulunan yüzbinlerce 32 bit uygulamanın, muhtemelen bugün gelecek karar ile aramalarda çıkmaması bekleniyor. Apple Dünya Geliştiricileri Konferansı’nda ( WWDC ) bugün gelecek olan karar ile tüm 32 bit uygulamalar App Store’de engellenecek.

Birkaç ay içerisinde de 32 bit uygulamaların kaldırılması bekleniyor. Ancak bunun için konferansı’nda belirtildiğine göre, 32 bit uygulamanın kaldırılması için doğrudan bir linkinin bulunması gerekiyor.

Teknoloji devi olan Apple, bu karar ile geliştiricilere, 64 bit uygulama yazılmadığı sürece, App Store’ de kimseye yer yok, mesajını veriyor. Bu durum, eski iOS kullanıcıları için geçerli değil. Ancak iOS 11 ve yeni versiyonlarını kullananlar, bu karara uymak zorundalar.

Peki Apple 32 bit ve 64 bit olarak ayırdığı uygulamaları, neye göre ayırıyor. Yani 32 bit uygulamaların, 64 bit uygulamalardan neyi eksik ?

32 bit ve 64 bit Uygulamalar Arasındaki Fark Ne ?

Genel olarak bakıldığında 32 bit ve 64 bit uygulamalar arasında pek bir fark yok. Ancak 64 bit uygulamalar, çok daha pratik ve işlevsel olarak çok daha hızlı olduğu biliniyor. Güvenlik şifrelemeleri, güvenlik zaafiyetleri ve işlevsel olarak da çok daha hızlı ve güvenli olan 64 Bit yazılımlı uygulamalar, bu anlamda 32 bit eski uygulamalara göre farkını belli ediyor.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir