Apple ve Nokia Arasındaki Patent Anlaşmazlığı Sonunda Çözüm Buldu !

Ana Sayfa Haber Apple ve Nokia Arasındaki Patent Anlaşmazlığı Sonunda Çözüm Buldu !
  Apple ve Nokia patent anlaşmazlığını çözdü.Apple, Withings ürünlerini mağazalarında yeni anlaşma ile satmaya devam edecek.

İki şirket Salı günü, aralarındaki patent anlaşmazlığına çözüm buldu ve yeni bir lisans anlaşması yaptılar.

Nokia Dava Açmıştı !

Apple, Nokia’nın patent ihlalinden dolayı dava açmasını takiben, Withings ürünlerini online ve perakende mağazalarından, Aralık 2016’da çekmişti.

Lisans sözleşmesinin ayrıntıları gizli kalırken, Nokia, Apple’dan bir ön nakit ödemenin yanı sıra ek gelir alacağını açıkladı. Şirketler ortak bir basın bülteninde ayrıca “dijital sağlık girişimlerinde gelecekteki işbirliğini keşfediyorlar” dedi.

Nokia, Withings markası altında satılan Nokia sağlık ürünlerinin satışına devam ederken, Apple’a ağ altyapısı hizmetleri sağlayacak.

Anlaşma, Nokia’nın 32 patenti ihlal ettiği iddiasıyla Almanya ve ABD’de Apple’ı dava ettiği geçen yıl başlayan bir patent anlaşmazlığının sona erdiği anlamına geliyor.

İki şirket daha öncede 2009 yılında birbirlerine dava açtılar ve 2011’de bir lisans anlaşması imzalamışlardı.

Withings Nedir ?

Nokia’nın geçtiğimiz yıllarda, Fransız bağlantılı bir dijital sağlık firması olan Withings’in tüm haklarını satın aldığını açıklamıştı. Hatta satın alma değerinide açıklayan Nokia, dijital sağlık firmasını tam 191 milyon dolara satın almıştı.

Yani Nokia, artık sağlık sektörünede ilk elden girmiş olduğunu resmen açıklamıştı.

Kaynak : https://www.theverge.com/2017/5/23/15679612/apple-nokia-settle-patent-dispute-withings

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir