Güncelleme: iOS 11 ile, Apple Pay, ödeme yapmayı her zamankinden daha kolay yaptı. Artık bunu doğrudan iMessage’den yapabilirsiniz. IPhone X ile ödeme şekliniz biraz değişti. Bu makalemizde Apple pay nasıl kullanılır, işte bu konudan bahsedeceğiz.

Apple Pay’ın güzelliği klasik olarak ‘Apple’ olmasıdır. Basit ve zarif, zaten sahip olduğunuz teknolojiyi tek adımda bir ödeme süreciyle birleştiren, hepsi geleneksel çip ve PIN’den daha emniyetli güvenlik sağlıyor.

Apple Pay Nasıl Kullanılır ?

Yapmanız gereken tek şey, iPhone ekranınızın üst kısmını herhangi bir NFC kart terminalinin yakınına yerleştirmek ve parmağınızı telefonunuzun Dokunmatik Kimlik sensörüne koymaktır; aksi takdirde telefonunuza sadece bir göz atan bir iPhone X kullanıyorsanız öncelikle, Apple Pay’ı ayarlamanız gerekiyor.

1-Cüzdan (Wallet) kurulumu

apple pay nasıl kullanılır

Apple Pay’ı kullanmaya başlamak için, iPhone’unuzda Wallet’ı açın, Kredi Kartı veya Banka Kartı ekleme ögesine dokunun ve kart ayrıntılarınızı girin.

Sonraki’ne dokunun, ardından kartınız bankanız tarafından doğrulanacaktır – işiniz bittiğinde İleri’ye dokunun. Artık Apple Pay’ı kullanabilirsiniz. Ayrıca bankanızın kendi uygulamasını kullanarak da kayıt olabilirsiniz.

2-Apple Pay’ı kullanma

apple pay nasıl kullanılır

IPhone’unuzu temassız kart okuyucunun yakınında tutun ve ekranda kartınızın bir görüntüsü görünecektir. Ardından – bir iPhone X kullanmadığınız sürece – parmağınızı Dokunmatik Kimlik sensörüne yaslayın (ancak Ana Ekran düğmesine basmayın), parmağınızı onaylamasını beklemek için bir dakika bekleyin.

Farklı bir kart kullanmak için, ekrandaki birine dokunun ve başka bir kart seçin. (Ayrıca, Ana ekran düğmesini çift tıklatarak kilit ekranında bir kart hazırlayabilirsiniz).

Apple Pay, iPhone X’de biraz farklıdır, çünkü bu telefonda parmak izi tarayıcı yok. Bunun yerine, telefonun yan düğmesini çift tıklarsanız, kendinizi Face ID ile kimliğinizi doğrulamak için iPhone X’e göz atın ve iPhone X’in üst kısmını kart okuyucunun birkaç santimetresinde tutun.

IPhone X ile farklı bir kart kullanmak için, yan düğmeyi çift tıkladıktan sonra varsayılan kartınıza dokunun, sonra farklı bir kart seçin.

3-Uygulama içi ve çevrimiçi satın alımlar

Apple Pay’ı bir uygulamada veya Safari’de kullanmak, başka yerde kullanmak kadar basittir. İşlemi bitirmek için ‘Apple Pay ile Satın Alın’ düğmesini tıklamanız, ödeme ayrıntılarınızı gözden geçirip parmağınızı Dokunmatik Kimlik sensörüne yerleştirmeniz yeterlidir.

Bu, Apple kimliği bilgilerinizi girmekten daha akıcı bir işlem ve biyometrik yetkilendirme daha güvenli hale getiriyor. IPhone X ile bunun yerine daha da güvenli olan Face ID’yi kullanarak doğrulayacaksınız.

4-Apple Watch ile ödeme yapın

Apple Pay, Apple Watch ile de zekice çalışır. IPhone’unuzdaki Apple Watch uygulamasını açın ve İzle’ye dokunun.

Ardından Cüzdan ve Apple Pay’a, ardından Kredi veya Banka Kartı Ekle’ye ve ardından İleri’ye dokunun. Kartınızın ayrıntılarını girin, ardından İleri’ye dokunun.

Apple Pay’ı Watch ile birlikte kullanmak için, yan düğmeyi çift tıklayın, ardından bir sinyal sesi duyuncaya kadar ve işlem tamamlandığını doğrulayan hafif bir darbe hissedene kadar kart okuyucusuna tutun. Daha derinlemesine bir görünüm elde etmek için, Apple Watch’ta Apple Pay’ın nasıl ayarlanacağı ile ilgili kılavuza bakın.

5-İstediğiniz kadarını ödeyin

Apple Pay, temassız bir karta göre daha güvenlidir. Genellikle dükkanlarda temassız bir limit var, ancak bu sınır genellikle Apple Pay’da geçerli değildir; bu nedenle büyük satın alımlarda bile kullanabilirsiniz, ödemeler ne olursa olsun basit olmasını sağlayabilirsiniz.

6-Arkadaşlarınıza ödeyin

IOS 11 ile ödemeleri doğrudan iMessage aracılığıyla da gönderebilirsiniz. Görüşmenizdeki metin kutusunun solundaki ‘A’ simgesine hafifçe vurun, ardından Apple Pay simgesine dokunun.

Sonra, göndermek istediğiniz tutarı girin, ardından ödemeyi Touch ID veya Face ID ile onaylayın ve para anında iletişiminizle birlikte gelir.

Apple pay nasıl kullanılır makalemizin sonuna geldik, sizde kendi online ödeme yönteminizi paylaşıp, güvenli bir şekilde nasıl ödeme yaptığınızı bize bildirmeyi unutmayın.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!