Apple’ın Şeker Hastalığı Tedavisi için Kurduğu Gizli Takım

Ana Sayfa Haber Apple’ın Şeker Hastalığı Tedavisi için Kurduğu Gizli Takım
  Steve Jobs’un seneler önce başlatmış olduğu bir proje hayata geçmek üzere.

CNBC kaynaklarına göre, Apple biomedikal mühendislerini bir araya getirip oluşturduğu gizli bir ekiple diyabet (şeker) hastalığına çözüm arıyor. Bu ekibin, kandaki şeker seviyesini takip ederek hastalık tespit eden glikoz sensörleri geliştirmesi bekleniyor.

Dışarıya fazla bilgi vermemeye çalışan bu gizli ekip, medikal ve elektronik sektörlerindeki büyük oyuncuların kurmaya başladıkları ortaklıklara benzer bir yapıda ve hali hazırda 5 senedir çalışmaları var. Ekip, Palo Alto’daki dışında bir ofiste çalışıyor ve lokal yerlerde küçük testlere de başlamışlar bile.

Geçtiğimiz yıl, Glaxo Smith Klein ve Google’ın çatı şirketi Alphabet arasında kurulan bir ortaklık bu sektörün temellerini attı, bioelektronik sektörü. Google’ın glikoz monitörleri üzerine çalıştığı zaten biliniyordu; ama konuya yaklaşımlarını değiştirip kontak lensler aracılığıyla kandaki şeker seviyesine ulaşmayı hedeflemeleri bu konunun kolay gerçekleşemeyeceğini göşterdi.

Giyilebilir teknoloji tarafına Apple Watch ile adımını atan Apple’ın bu teknoloji için nasıl bir yol izleyeceği hakkında da net bilgi yok henüz. Watch’a veya iPhone’a entegre olması bekleniyor, ama konu Apple olunca sürpriz bir ürün olması da ihtimal dahilinde.

Biomedikal konusunda uzman John L. Smith’in ise glikoz sensörleriyle ilgili yorumu çok açık: “Kariyerim boyunca karşılaştığım en büyük teknik zorluk”

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir