Çoğu insan arama motoru kullanırken karmaşık özellikler yerine doğru sonuçlar sunan ve bu işi yaparken en kısa yoldan yapan arama motorlarını tercih ediyor. Arama motorları listesi için en çok kullanılan ve en iyi olanları seçtik. Bir arama motorunun sahip olması gereken özellikleri ise şöyle sıralayabiliriz;

  1. En alakalı sonuçları gösterebilmeli.
  2. Kullanımı kolay, net bir arayüze sahip olmalı.
  3. Arama opsiyonları için araçlar sunabilmeli.

Arama motorları listesi içinde olanlar, sıradan bir kullanıcının aradığı bilgilerin %99’unu net bir şekilde sunabilmektedir.

1- Google Search

En Çok Kullanılan Arama Motorları

Google, arama motorlarının kralıdır ve dünyadaki en yaygın kullanılan arama motorları sıralamasında birincidir. Google’ın en büyük artısı kullanıcıya en alakalı olduğu içeriği anında sunan bir algoritmaya sahip olmasıdır.

Ayrıca sunmuş olduğu mail, harita, haber ve hava durumu servisleri gibi pek çok özellik kullanıcıların hayatını kolaylaştırır. Ama Google’ın konum bilgilerini toplama gibi pek çok gizlilik ayarını yaparak kendinizi korumayı unutmayın!

2- DuckDuck.go

En Çok Kullanılan Arama Motorları

Her ne kadar ilk bakışta Google ile benzerlik gösterse de kendisini farklı kılan bir çok özelliğe sahip.

Google’a göre çok daha az reklam barındırıyor ve internet kullanımınızı izlemek gibi bir alışkanlığı da yok. Ayrıca “ Tek Sayfa “ özelliği sayesinde aradığınızı bulma konusunda vakit kaybınızı en aza indirir.

DuckDuckGo.com‘u deneyin. Bu temiz ve basit arama motorunu gerçekten sevebilirsiniz.

3- Bing

En Çok Kullanılan Arama Motorları

Bing, Microsoft’a ait olan ve Google ile kıyaslanabilecek bir arama motorudur. 2009 yılına kadar MSN ile entegre çalışan sistem, daha sonra Bing adını aldı ve artık Windows’un çoğu uygulamasında varsayılan arama motoru olarak kullanılıyor.

Doğrudan Vikipedi araması, görsel aramalar, ses ile arama gibi özellikleri sunan servis, aynı zamanda Microsoft’un mail hizmetleri ile de entegredir. Google ile yarışamayacak kapasitede olduğu bir gerçek ama yine de denemeye değer.

4- Dopgile

Arama Motorları Listesi

Geçmişi Google’dan da eskiye giden Dogpile, hızla gelişen teknoloji dünyasına pek ayak uyduramadı ve Google tarafından tahtından edildi.

Son günlerde tekrar popüler olmaya başlayan Dopgile’ı mutlaka deneyin.

5- Yippy Search

Arama Motorları Listesi

Yippy bir noktada diğer arama motorlarından ayrılıyor. Diğer arama motorları web’in sadece indexlenen kısmında arama yapmaktadır. Lakin web dünyası indexlenen bu kısımdan çok daha büyüktür ve bu alanda arama yapmak ciddi bir iştir. Yippy deep web kısmında aramalar yapmanıza olanak sağlar.

Yasaklı içerikler, gizlenmiş içerikler, hükümetlerin gizli belgeleri gibi uç konular ile ilgileniyorsanız mutlaka Yippy’i denemelisiniz.

6- Google Scholar

Arama Motorları Listesi

Google Scholar (Akademik), Google’ın özel bir sürümüdür. Bu arama motoru, söz konusu bilgi olan tartışmalarda üstün gelmenizi sağlayabilir.

Google Akademik, bilim adamları ve akademisyenler tarafından incelenmeye tabi tutulmuş bilimsel ve araştırmalara dayalı akademik materyal üzerine odaklanmaktadır. Örnek içerik verirsek, lisans üstü tezler, hukuk prosedürleri, fizik dünyası, tıp ve teknoloji dünyası gibi bir çok alanda içerik sunar.

7- Webopedia

Arama Motorları Listesi

Webopedia, web üzerindeki en kullanışlı web sitelerinden biridir. Webopedia, teknoloji terminolojisi ve bilgisayar tanımlarını araştırmaya ayrılmış ansiklopedik bir kaynaktır.

Domain Name nedir veya bilgisayarınızdaki ‘DDRAM’in ne anlama geldiğini öğrenmek mi istiyorsunuz? Webopedia, teknik bilgisi olmayanlar için bilgisayarları daha iyi anlamaları konusunda kesinlikle mükemmel bir kaynaktır.

8- Yahoo!

En yaygın kullanılan arama motorları

Yahoo! Demek birkaç şey anlamına gelir. Bir arama motoru, haber servisi, alışveriş merkezi, e-posta servisi, seyahat rehberi, burç yorumları ve oyun merkezi hatta daha fazlası.

Lakin Yahoo da Google’a karşı tutunamayanlar listesinde. Lakin yine de bir çok kişinin hala tercih ettiği bir portal. En yaygın kullanılan arama motorları listesinde kullanıcılar tarafından ilk 3 sıralamaya dahil edilebilir.

Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

nesimi 11 ay önce

bence Google yahoo yandex yaani