Üniversite son sınıf adayları meslek seçimine yavaştan girmeye yada araştırmaya başlıyor. Bunun başında da araştırma görevlisi nasıl olunur? sorusu geliyor. Detaylı bir araştırmaya giriliyor.

Bizde sizler için üniversitede araştırma görevlisi olma şartları, araştırma görevlisi nasıl olunur, araştırma görevlisi alımlarında değerlendirme, araştırma görevlisi maaşları 2022 yılında hepsini araştırdık, hepsine bakalım.

Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur?

Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur

Üniversiteden mezun olan çoğu öğrenci araştırma görevlisi olmak istemektedir. Araştırma görevlisi araştırma,  inceleme, tezler ve deneyler açısından yapılan çalışmalara yardım etmek yatar.

Diğer yandan ise çoğu gencin olmak istediği araştırma görevlisi mesleği kendi içerisinde 2 farklı kategori üzerinden ele alınır.

Lisansüstü eğitimi süresince atanmış olan araştırma görevlileri, eğitim tamamlandıktan sonra kurum ile ilişkileri kesilir. Dahası 2016 yılı itibariyle çıkarılan madde üzerinden, araştırma görevlileri bundan sonra üniversitelerin açık kadro programı kapsamında alımları yapılacak. Böylece eğitim gördünüz üniversite içerisinde veya farklı üniversitelerde araştırma görevlisi olma hakkını elde edebilirsiniz.

Üniversitede Araştırma Görevlisi Olma Şartları

Araştırma görevlisi olma şartlarından en önemlisi Ales sınavına girmiş olmaktır.

  • Ales sınavından en az 70 puan alınmalıdır. 
  • İlana başvuru itibariyle 35 yaşını geçmemiş olmak gerekir.
  • Yabancı dil sınavından en az 50 puan alınması gerekir.

Diğer yandan ise yapılması gereken tüm bu şartlar hemen hemen bütün farklı üniversitelerde ayrı kriterleri taşımaktadır.

Araştırma Görevlisi Alımlarında Değerlendirme

Araştırma görevlisi alım ilanlarında sınava çağrılan adaylar ilk olarak yazılı sınava girerler. Genel değerlendirmede ise

  • yazılı sınav notunun %30’u,
  • ALES notunun %30’u
  • lisans mezuniyet notunun % 30’u ve
  • yabancı dil sınavından alınan puanının %10’u

alınarak toplanıp hesaplama yapılır.

Araştırma Görevlisi Maaşları 2022

Araştırma Görevlisi 8.231 TL

Öğretim Görevlisi1 8.700 TL

Doktor Öğretim Üyesi 10.262 TL

Doçent 11.319

Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 2 sene önce

Yazılan maaşlar brüt maaş mı net maaş mı ?