Washington Üniversitesindeki araştırmacılar, bataryaya ihtiyaç duymadan çalışan bir cep telefonu ürettiler.

Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacıların uzun süredir üzerinde çalıştıkları, batarya içermeden çalışan bir cep telefonu üretme girişimleri olumlu sonuçlandı. Teknolojide devrim niteliğine sahip olan bu yeni üretim gelecekteki cihazlar için de oldukça etkili olacak.

Araştırmacıların geliştirdiği bataryasız telefon, herhangi bir pil hücresine ihtiyaç duyulmadan sadece 3.5 microwatt elektrik ile çalışıyor. Bataryasız telefon batarya yerine radyo sinyalleri ve ışıktan gelen ortam gücünü kullanıyor. Ayrıca 50 fit ötedeki baz istasyonuna sinyal gönderip almak için cihaz üstünde pirinç tanesi boyutunda bir panel de bulunuyor.

Cihaz Tamamen Basit Malzemelerden Meydana Getirildi

Kapasitif dokunmatik düğmeler, devre kartı parçaları gibi cihaz tamamen basit materyallerden oluşturulmuştur. Cihazın bir diğer etkileyici yanı ise, araştırmacı ekibinin, sinyali bu kadar düşük bir güçle iletmek için özel bir baz istasyonu oluşturabilmesidir.

Bu kurulumu kullanarak araştırmacılar, başarılı bir şekilde arama yapabildi ve arayanları beklemeye alabildiler. Ancak araştırmacılar cihazın video aktarım yeteneklerini, şifreleme özellikli e-mürekkep ekranını ve aramaları daha güvenli hala getirmek için de prototipi geliştirmek istiyorlar.

Cihazın geliştiricilerinden Vamsi Tall, gelecekteki tüm hücre kulelerin veya Wi-Fi yönlendiricilerinin yerleşik baz istasyonu teknolojisi ile gelebileceğini tahmin ettiklerini ve eğer her evde bir Wi-Fi yönlendirici varsa, her yerde pilsiz cep telefonu bulabileceğimizi söyledi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir