• Ana Sayfa
  • İnternet
  • Araştırmaya Göre Korona Virüsünden 15 Milyon İnsan Ölecek ve Dünya Ekonomisi 2.3 Trilyonluk Darbe Alacak
Avustralya Ulusal Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, virüsten dünya genelinde ölümler 68 milyona kadar çıkabilir, ayrıca bazı ülkelerin ekonomileri çökebilir.

Araştırmaya göre, en iyi senaryoda bile korona virüsünden dünya genelinde ölüm oranı 15 milyona kadar çıkabilir. Kötü senaryoda ise bu oran 68 milyona kadar ulaşabilir.  Avustralya Ulusal Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, küresel anlamda Gayri safi yurt içi hasılanın da 2.3 trilyon dolar daralabileceğini açıkladı.

Dünya Genelinde 68 Milyon Ölüm Gerçekleşebilir

korona virusunden kac kisi oldu

ABD ve İngiltere ülkeleri başta olmak üzere 68 milyondan fazla korona virüsünden ölüm gerçekleşebilir. Dünya ekonomisi çok büyük darbe görecektir.

Araştırmacılar, çok kısa bir sürede virüsün dünya ekonomisini etkileyeceğini açıkladı ve ciddi şekilde önlemler alınması konusunda uyardı. Küresel anlamda dünyaya yayılan virüs çok hızlı bir şekilde yayılmakta ve ölümler ciddi rakamlara doğru ilerlemektedir.

En Çok Ölüm Çin’de Gerçekleşebilir

korona virus cin olumleri

Aralık ayında Çin’de başlayan salgının ilk yılında 15 milyondan fazla insanı ölümüne yol açacağı tahmin ediliyor. Tahminler göre, Çin’de 12 milyon insanın öleceğini, Hindistan’da milyonlarca insanını hayatını kaybedeceğini ve ABD’de 230.000 binden fazla insanın öleceğini gösteriyor. Bunlara ek olarak Almanya’da 60.000, İngiltere 79.000 ve Fransa’da ise 64.000 binden fazla insan ölebilir. Bunu destekleyen İtalya ve Güney Kore’de hızlı bir şekilde yayılması ve ölümlerin gerçekleşmesi.

Bu kötü senaryoda İngiltere’nin GSYİH’si yüzde 1,5 oranında azalacak ve ABD ekonomisi yüzde 2.0 oranında küçülecek. Almanya ve Avusturya’da ciddi oranda ekonomik zorluklar yaşayacak. Birçok ülkenin ekonomisi batma noktasına gelecek.

Araştırmacılar, felaketi önlemek için ciddi adımların derhal atılması gerektiğini bildirmektedir. Şu ana kadar dünya da ölüm sayısı, 3383’tür ve şu ana kadar 98.703 korona virüslü vaka vardır. Hastaların çoğu Çin’de, ancak virüs son haftalarda İran, İtalya ve Güney Kore gibi diğer sıcak noktalarda daha hızlı yayılıyor.

Dünya Ekonomisi

korona virus ekonomiye etkisi

Tokyo hisse senetleri sabah seansını Cuma günü yüzde üçten daha düşük bir seviyede tamamladı. Korona virüsün daha fazla yayılmasından endişe duyulmaktadır. Bazı ülkeler ise İtalya’nın bütçeyi gevşetme planlarını açıkladığı gibi ekonomik teşvik ilan ettiler. Küresel finansal piyasalar da değişikliklere tepki verdi ve küresel hisse senedi endeksleri de düştü.

Küresel türbülansın ilk değerlendirmesinde Uluslararası Para Fonu Çin’in ilk büyüme hedefine kıyasla yüzde 0,4 puan yavaşlamasını ve küresel büyümeyi yüzde 0,1 puan yavaşlatmasını bekliyor. Ayrıca ABD ekonomisi, dünya çapında yankılanacak bir durgunlukta ise yüzde 8,4’lük bir düşüş yaşayacaktı.

Bu senaryoda İngiliz ekonomisi 2020’de yüzde 6,0 küçülecektir, 2009’da küresel mali krizde bile yüzde 4,2’lik düşüşten daha kötü.

 

 

 

 

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://www.dailymail.co.uk/news/article-8082327/15-MILLION-people-die-best-case-coronavirus-scenario.html?ico=pushly-notifcation-small
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!