Robotik bir programlama dili olan ve son yıllarda kullanımı oldukça sıklaşan ardunio, akıllı ev aletleri, yapay zeka ve aklınıza gelebilecek bir çok noktada kullanılan bir fiziksel programlama dilidir.

Fiziksel programlama platformları arasında en çok bilinen ve belki de en karmaşık prensiplere sahip araç olan Ardunio, elektronik geliştirme kartı olarak bilinir. Processing/Wiring programlama dili ile oluşturulan bu donanın, mikro işlemcilere sahiptir. Bu da onu, elektronik ortamlardan tutun da yapay zekaya değin hemen hemen her alanda kullanılan veya başvurulan bir donanım haline getirmektedir. Biz de bu yazımızda Ardunio hakkında detaylı bir el kılavuzu oluşturmak istedik. Eksik kalan kısımlara ise yazımızın devam niteliğindeki diğer başlıklardan bakabilirsiniz.

Ardunio Nedir?

Mikro denetleyici prototipleme platformu olarak kısaca tanımlanabilen Ardunio, içerisinde açık kaynak kodlu yazılım ve donanım barındıran bir “küçük” bilgisayardır. Bir fiziksel programlama dili olarak da düşünülebilir. Açık kaynak kodlu olması, bu donanınım sürekli olarak gelişmesini ve geliştirilmesini mümkün kılmaktadır. İçerisine tanımlanan bilgiler sayesinde, hareket ve düşünce kabiliyetleri verilmiştir.

Ardunio, birçok sensör ve donanım barındırabilir. Bu sensör ve donanımlara ait yazılımlar ise Ardunio’ya eklenebilir. Dilediğiniz programlamayı ekleyebilirsiniz. Isı sensörü, nem sensörü, ışık sensörü veya herhangi bir sensörü dilediğiniz gibi Ardunio vasıtası ile kullanabilirsiniz. Bu sistemleri oluşturmak ve programlamak için Aurdino kartlarını kullanmanız gerekecek. Bu kartlar genellikle farklı yazılım ve eklentileri barındıran Ardunio IDE kartlarıdır.

Massimo Banzi tarafından ilk olarak İtalya Interactive Design Institute’de 1995 yılında bu kartlar denendi ve mükemmel sonuçlar alındı. Geliştirilerek günümüze kadar geldi. Bu kartlar, hem kullanımı son derece basit, ucuz ve hata payı binde bir düzeylerindedir (Gerçek bir Ardunio kartı için geçerli).

Açık Kaynak Kodlu Olduğundan Geliştirilebilir

Ardunio, açık kaynak kodlu olduğundan dolayı, sürekli olarak geliştirilmeye müsait bir donanımdır. Mikrodenetleyici kurulumu gerektirmemesinden ve lehime ihtiyaç duyulmamasından dolayı, Elektrik-Elektronik Mühendislerince ve Makine Mühendisliğince son yıllarda daha fazla kullanılmaya başlandı. Bu bölümlerde geliştirilen PIC ve PLC ile birlikte daha fazla kaynak kodu entegre edilebilmekte ve ortaya daha mükemmel çıktılar çıkabilmektedir.

Ardunio’nun Yapısı

Ardunio’nun yapısı, kullanılan prototipe bağlı olarak değişmekle birlikte, genel olarak Atmel AVR mikro işlemciye sahip, 5 Voltluk Entegre Devresi, 16MHz kristal osilator ve bir de rezonatör bulunmaktadır. Ardunio, diğer programlayıcı devrelerinin aksine ekstra bir programlama devresine ihtiyaç duymaz. Bunun yerine kendinde entegreli açık kaynak kodlu bir programlama devresine sahiptir.

Ardunio İle Neler Yapılabilir?

Esasında Ardunio’nun uygulama alanı çok fazladır ve kullanılan alanlardan bahsedecek olursak neredeyse birkaç sayfaya ihtiyacımız olabilir. Ama genel itibari ile kategorik olarak değerlendirecek olursak; elektronik anakart olduğu için elektronik eşyalar olan bilgisayar, tablet, klima, beyaz eşyalar, oscilatorler, araç devreleri, gemi, uçak, otomobil devreleri ve daha aklınıza gelebilecek hemen hemen her yerde bu donanımları bulabilirsiniz.

Son zamanlarda küçük basit devreler ile o kadar fazla alanda kullanılmaya başlandı ki, yapay zeka ve katlanabilir teknoloji ile giyilebilir teknolojinin de bu Ardunio sistemini kullandığı görülmektedir.

Ardunio ile neler yapabileceğinizi kararlaştırdıktan sonra, Ardunio kütüphanesini inceleyebilir ve kaynak kodlarını buradan temin edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra hepsi sizin beklentilerinize ve kabiliyetinizi göre şekillenecektir.

Ardunio Nasıl Kullanılır?

Gelelim belki de sizin bu yazıyı esas gaye ile okumak istediğiniz kısma. Yani Ardunio nasıl kullanılır? sorusunun cevabına.

Ardunio her ne kadar basit kodlara ve bu kodların yer aldığı kütüphaneye sahip olsa da, birkaç günde öğrenilecek bir platform değildir. Bu yüzden bol pratik ve bol yanılmalara rağmen çok yönlü düşünmeniz gerekir. Ardunio’ya çalışmadan önce kaynak kodlarını ve kütüphanedeki kodları ve parçaların ne olduğunu bilmeniz gerekir. Aynı zamanda, bu parçaları her ne kadar ne işe yaradıklarını ve isimlerinin tam olarak nasıl çağrıldığını bilmeseniz de, en azından kısaltmalarını aklınızda tutabilirsiniz. Zamanla o kısaltmaların ne işe yaradığını ve nasıl çağrıldıklarını da öğreneceksiniz.

Bu kaynak kodları ve parça isimlerini öğrendikten sonra artık bu işi prototipe dökmek kalacaktır. Yani artık ledler, sensörler, bilgisayar, çipler, LCD’ler, breadbord ve diğer malzemelere sahip olmanız gerekecek. Doğru uzunlukta ve genişlikte kaliteli bir breadboard işinizi kolaylaştıracak ve şevkinizi arttıracaktır. Özellikle yeşil veya turuncu breadboard seçimi yapın. Bu sizin daha fazla motive olmanızı sağlayacaktır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!