Asit Yağmurları Nasıl Oluşur? | Zararları ve Etkileri Nelerdir? | Özet

Ana Sayfa Genel Asit Yağmurları Nasıl Oluşur? | Zararları ve Etkileri Nelerdir? | Özet
  Özellikle Sanayi Devrimi sonrası hayatımızın bir parçası olan Asit yağmurları, PH’ı 7’nin altında olan yağmuru ifade etmek için kullanılan bir yakıştırmadır. Veya teknik bir terim de denilebilir. Günümüzde bir yağmurun standart bir Asit yağmuru olabilmesi için normal PH değeri 5.6 olan yağmurdan daha düşük değerlikli bir PH değerine sahip olması gerekir. Yani tam olarak ifade etmek gerekirse; PH’ı 5.5 ve daha düşük olan yağmurlar Asit yağmurları olarak ifade edilir. Peki, Asit yağmurları nasıl oluşur ve etkileri nelerdir? Asit yağmurlarının ortalama bir yağmurdan farkı nedir? Hangi faydaları (varsa) var ve zararları nelerdir? İşte tüm yönleri ile Asit Yağmurları…

Asit Yağmurları Nasıl Oluşur?

Bir yağmurun oluşması için yer yüzündeki sıvının (ki su diyebiliriz) buhar olarak havadaki bulutlar ile etkileşimi sonucu yağmurlar oluşur. Ama kimi zaman bu sıvının (suyun) düşük yoğunluklu maddeler ile de birleşmesi sonucu havadaki bulutlar ile etkileşime girdikleri görülebilir. Genellikle kükürt ve diğer fosil yakıtların yanması sonucu fosil gazlar meydana gelebilir. Su buharı ve bahsi geçen fosil yakıt gazları birleşerek atmosferdeki sıvı katmana ulaşır ve bulutlar aracılığı ile tekrar yer yüzüne ulaşır. Ulaşırken tabii ki normal su olarak değil asitli su olarak yer yüzüne ulaşır. İşte yeryüzüne ulaşan su, asit yağmuru olarak ifade edilebilir. Kapalı ve tozlu günlerde, kırmızı yağmur da bu bağlamda düşünülebilir.

asit yağmurları nasıl oluşur

Asit Yağmurlarının Etkileri Nelerdir?

Genellikle asit yağmurları zararlı bileşenler içerdikleri için toprağa düştüğünde zararları ortaya çıkar. Ve devamında ölümcül hale gelebilir. Ama bazı durumlarda, özellikle düşük kükürt ve azot içeren topraklarda, toprağın verimini de arttırdığı bilinmektedir. Fakat bu verim, çoğu zaman zararının üstünü örtememektedir. Ve çoğunlukla Asit yağmurlarının zararlarının olduğu gerçeğini ortaya çıkarabilmektedir.

asit yağmurları nasıl oluşur

Asit Yağmurları Hakkında Bilimsel Tezler

Bu konu hakkında milyonlarca tez bulunmaktadır. Ve bunların en çok bilinenleri, 1997 yılında İngiltere’de yapılan ve Tez sorumlusunun Robert Smith olduğu “ Asit Yağmurları Gerçeği” konulu makaledir. Makalede bahsi geçen konu ile ilgili bir ayrıntıya daha yer verilmiştir. Smith, özellikle bu araştırmada Asit yağmurları ve hava kirliliği arasındaki doğrudan ilişkiye değinmiştir. Tez sonucuna göre ise Smith, normal bir yağmura göre, Asit yağmurlarının yaklaşık 2 kat daha fazla hava kirliliği meydana getirdiği sonucuna varmıştır.

Asit yağmurları ve nasıl oluştuğuna göz attığımız bu yazımızda, fayda ve zararlarının yanı sıra hava kirliliğine olan etkisini de konu edindik. Eklemek istediğiniz bilgi için lütfen yorum kısmını kullanınız.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ZertoBaşkan Recent comment authors
  Takip et  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ZertoBaşkan
Ziyaretçi
ZertoBaşkan

Anlatmaya gerek yok,GÖRÜYORSUNUZ!