Atatürk’ün Hayatı Kısaca ve Atatürk’ün Hayatı Özet

Ana Sayfa Nedir Atatürk’ün Hayatı Kısaca ve Atatürk’ün Hayatı Özet
  Bu makalemizde Mustafa Kemal Atatürk‘ün hayatını kısaca anlatmaya çalışacağız. Atatürk’ün hayatı kısaca, Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğdu.

atatürk'ün hayatı kısaca

Atatürk’ün Hayatı Kısaca

Mustafa Kemal Atatürk‘ün annesi Zübeyde Hanım’dır, babası Ali Rıza Efendi’dir.

atatürk'ün hayatı kısaca

Başlıca Mustafa Kemal Atatürk Mahalle Mektebi’ne, Şemsi Efendi Okulu’na, Selanik Mülkiye Rüştiyesi’ne, Selanik Askeri Rüştiyesi’ne, Selanik Askeri İdadisi’ne, Harp Okulu’na ve Harp Akademisi’ne gitmiştir. Mustafa Kemal Atatürk ”Kemal” adını 1893 yılında Askeri Rüştiye’de okumakta iken matematik öğretmeni tarafından adına “Kemal” ilave edilerek ”Mustafa Kemal” olmuştur.

Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’ndan yenilince ardından Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma ile vatan topraklarının işgal edilmesi üzerine  Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadele dönemini başlatmış oldu.

Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1920’de TBMM’nin (Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin) açılmasından sonra Hükümet ve Meclis Başkanlığına seçildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasından sonra, Mareşallik rütbesi ve Gazilik unvanı verildi. Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1923’de Cumhuriyetin ilan edilmesinde sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

Bu arada daha sonra 1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e meclis tarafından ”ATATÜRK” soyadı verildi. Mustafa Kemal Atatürk, yapmış  olduğu inkılâplar ve yenilikler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin medeni ve çağdaş ülkeler seviyesine çıkmasını sağladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı’nda vefat etti.

Atatürk’ün hayatı, yaşamı, öğrenilmeli, öğretilmeli ve sonsuza kadar yaşatılmalıdır. Dünya’nın dört bir yanında insanlar Anıtkabir’i ziyarete gelmektedir. Aynı zamanda Dünya’nın dört bir yanında Mustafa Kemal Atatürk’ün büstleri mevcuttur.

 

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Sevda Recent comment authors
  Takip et  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sevda
Ziyaretçi
Sevda

Çok güzel anlaşılır kısa ve öz